دانستنی ها

با سینستزیا رنگ ها را مزه مزه کنید

نوشته شده توسط علی پژوهی

احتمالا با خواندن عنوان مطلب تعجب کرده اید مگر میشود رنگ را مزه مزه کرد؟ شاید فکر کنید این یک اصطلاح ادبی یا چیزی شبیه به آن است اما در حقیقت رنگ را میتوان چشید،بویید و حتی شنید(برای سایر حس ها هم همینطور هست) این پدیده سندروم سینستزیا(synesthesia) نام داره در این پدیده یک یا چند حس با هم آمیخته میشوند و به فردی که به این سندروم مبتلا هست سینستت (Synesthete) میگن این افراد میتونن وقتی به یک تصویر نگاه میکنن صدای اون رو هم بشنون(مثلا شما به یک لیوان نگاه میکنید و صدای سوت قطار رو میشنوید)

خب! پدیده ی جالبی هست نه؟ مثلا فردی که مبتلا به سینستزیا میتونه به یه عدد نگاه کنه و به شما بگه که آیا اون عدد اول هست یا نه(بر اساس رنگی عددی که میبینه) در واقع این نوع افراد برای هر عدد و حروفی شخصیت خاصی قائل هستن مثلا ممکنه عدد ۸ رو مردی قد بلند و ورزشکار و عدد ۲۲ رو مردی چاق تصور کنند

synesthesia-words

افراد مبتلا به سینستزیا حروف الفبا و اعداد را با رنگ مشخصی میبینند

synesthesia-words

مزایا:

افراد سینستت دارای برتری های زیر هستن

توانایی در ریاضی:

افراد سینستت  در محاسبات ریاضی میتونن خیلی راحت جواب برخی معادله ها و موارد دیگه رو به دست بیارن(مثلا میتونن تشخصی بدن که یه عدد اول هست یا مرکب)

هنرمندان بهتری هستند:

چون سینستزیا کلا با حس سر و کار داره افراد سینستت هنر مندان بهتری هستن به طوری که سینستزیا در بین هنرمندان ۸ برابر بیشتر  از جمعیت عادی دیده میشه

به تازگی یک نقاش به نام ملیسا مک کرکن به دلیل نقاشی‌هایی که می‌کشد بسیار معروف شده است. ملیسا مک کرکن هنرمندی است که به شکل خارق العاده‌ای موسیقی را می‌بیند. او یک سینستت است. موزیک از گوش‌های ملیسا وارد می‌شود و به شکل رنگ‌هایی بر روی بوم نمود پیدا می‌کند. ملیسا بر این باور است که همه انسان‌ها به نوعی این اختلال را دارند.

او در معرفی خودش در وبسایت شخصی‌اش می‌نویسد: «تا ۱۵ سالگی فکر می‌کردم همه افراد به طور مداوم و در همه چیز رنگ‌ها را می‌بینند. رنگ‌های داخل کتاب‌ها، رنگ فرمول‌های ریاضی، و رنگ کنسرت‌ها. زمانی که بالاخره از برادرم پرسیدم حرف C (که به نظر من زرد روشن است) چه رنگی است، فهمیدم ذهن من به آن اندازه که خودم فکر می‌کنم نرمال نیست. مغز من مانند سیم‌های متقاطع عمل می‌کند. من از یک تحریک درست، یک حس «اشتباه» دریافت می‌کنم. هر حرف و عدد برای من یک رنگ دارد. بهترین قسمت این اختلال مغزی دیدن موسیقی‌هاست. حسی سرشار از رنگ‌ها، حرکات و تصاویر در من جریان می‌یابد. سینستزیا یک اختلال یا یک ناهنجاری نیست بلکه در واقع یک ارتعاش خاص و منحصر به فرد به جهانی که تجربه می‌کنم اضافه کرده است.»

ملیسا از این اختلال هنر آفرید. او رنگ‌های زیبایی که با شنیدن یک موسیقی یا حتی نام یک نفر، می‌بیند را با رنگ روغن و اکریلیک نقاشی می‌کند. در این مطلب برخی از نقاشی‌های او به همراه نام موسیقی‌هایی که این رنگ‌ها و طرح‌ها را در ذهن او تداعی کرده اند، آورده شده است.

برخی از نقاشی هایی که با سینستزیا در ارتباط هست:

life-on-mars   imagine  little-wing

حافظه ی قوی دارند

افراد سینستت چون هر چیزی رو با رنگ خاصی میبینن و حس خاصی نسبت به اون پیدا میکنن حافظه ی بسیار قوی دارن و تقریبا چیزی رو فراموش نمیکنن مثل آقای دنیل تامت که عدد پی رو از بر می‌خواند و در عرض یک هفته زیان ایسلندی را که یادگیری‌اش بسیار دشوار است، فرا می‌گیرد.

ویدیو زیر رو هم ببینید خالی از لطف نیست

درباره نویسنده

علی پژوهی

علی پژوهی هستم متولد سال 1380 مدیر و تنها نویسنده ی نیونش(البته فعلا)

نظر بدهید

*

code


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php73) in Unknown on line 0