پزشکی دانستنی ها

چرا انگشتان بعد از حمام چروک میشوند؟

نوشته شده توسط علی پژوهی

حتما متوجه چروکیده شدن انگشتان یعد از حمام شده اید و شاید این پدیده را مسئله ای عادی و پیش پا افتاده بدانید اما باور کنید یا نه دانشمندان برای چندین دهه در حال مطالعه بر روی این پدیده بوده اند، و تلاش می کردند تا دریابند چرا دستان (و گاهی پاهای شما) وقتی خیس می شوند،  چروکیده  می شوند.

یکی از فرضیات این پدیده را این چنین توصیف میکند که اپیدرم ، یا لایه خارجی پوست، از سلولهای مرده کراتین تشکیل شده که وقتی برای مدت طولانی در آب قرار می گیرند، به جذب رطوبت  می پردازند. این جذب رطوبت باعث می شود که سلول ها متورم شوند، اما چون آنها هنوز به بافت زیرین متصل هستند، و بافت زیرین  نمی تواند گسترده شود، بافت بیرونی باید چروک شود تا به جبران سطح بزرگتر بپردازد.

انگشتان چروکیده

اما این فرضیه زمانی رد میشود که این اتفاق برای افرادی که دچار آسیب عصبی شده اند نمی افتد در واقع این اتفاق نه به خاطر اشباح پوست بلکه ناشی از تکامل سیستم عصبی انسان است در واقع همان سیستمی که تنفس، ضربان قلب و تعریق را کنترل می‌کند باعث چروکیدگی انگشتان میشود که ناشی از انقباض رگ‌های خونی زیر پوست است. این پدیده به افزایش چسبندگی پوست و در نتیجه راحت تر گرفتن اشیا کمک میکند(چروک‌ها در رابطه با اشیاء تر مزیتی را به ما اعطا می‌کنند، اما به‌ظاهر با اشیاء خشک مشکلی ندارند.)

در رابطه با این مقاله بیشتر بخوانید در nature.com

درباره نویسنده

علی پژوهی

علی پژوهی هستم متولد سال 1380 مدیر و تنها نویسنده ی نیونش(البته فعلا)

نظر بدهید

*

code


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php73) in Unknown on line 0