اشتراک گذاری, , گوگل پلاس, پینترست,

پرینت

پست شده در:

چرا انگشتان بعد از حمام چروک میشوند؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 4 رای (با یه رای مهمونمون کن)

QR:  چرا انگشتان بعد از حمام چروک میشوند؟
تبلیغات:

حتما متوجه چروکیده شدن انگشتان یعد از حمام شده اید و شاید این پدیده را مسئله ای عادی و پیش پا افتاده بدانید اما باور کنید یا نه دانشمندان برای چندین دهه در حال مطالعه بر روی این پدیده بوده اند، و تلاش می کردند تا دریابند چرا دستان (و گاهی پاهای شما) وقتی خیس می شوند،  چروکیده  می شوند.

یکی از فرضیات این پدیده را این چنین توصیف میکند که اپیدرم ، یا لایه خارجی پوست، از سلولهای مرده کراتین تشکیل شده که وقتی برای مدت طولانی در آب قرار می گیرند، به جذب رطوبت  می پردازند. این جذب رطوبت باعث می شود که سلول ها متورم شوند، اما چون آنها هنوز به بافت زیرین متصل هستند، و بافت زیرین  نمی تواند گسترده شود، بافت بیرونی باید چروک شود تا به جبران سطح بزرگتر بپردازد.

تبلیغات:

انگشتان چروکیده

اما این فرضیه زمانی رد میشود که این اتفاق برای افرادی که دچار آسیب عصبی شده اند نمی افتد در واقع این اتفاق نه به خاطر اشباح پوست بلکه ناشی از تکامل سیستم عصبی انسان است در واقع همان سیستمی که تنفس، ضربان قلب و تعریق را کنترل می‌کند باعث چروکیدگی انگشتان میشود که ناشی از انقباض رگ‌های خونی زیر پوست است. این پدیده به افزایش چسبندگی پوست و در نتیجه راحت تر گرفتن اشیا کمک میکند(چروک‌ها در رابطه با اشیاء تر مزیتی را به ما اعطا می‌کنند، اما به‌ظاهر با اشیاء خشک مشکلی ندارند.)

در رابطه با این مقاله بیشتر بخوانید در nature.com

تبلیغات:  
تبلیغات:

حمایت از ما

نوشتن مطالب و انتشار اونا یکم سخته از طرفی نگه داری سایت هم هزینه هایی داره(هزینه ی خرید دامنه،هاست،هزینه ی طراحی و...) اگه براتون امکان داره لطفا با پرداخت خودتون مقدار کمی در هزینه های سایت سهیم باشید تا ما هم بتونیم براتون مطالب مفید منتشر کنیم حمایت از ما

نوشته شده توسط علی پژوهی

علی پژوهی هستم متولد سال 1380 مدیر و تنها نوسنده ی نیونش(البته فعلا)

204 posts

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code