دانستنی ها

فردی که گوگل را با ۱۲ دلار خرید

نوشته شده توسط علی پژوهی

بازار دامنه امروز ها بسیار داغ است به طوری که برخی دامنه ها با قیمت های میلیون دلاری نیز به فروش میرسند(دامنه Internet.com به قیمت ۱۸,۰۰۰,۰۰۰ دلار و دامنه toys.com به قیمت ۵,۰۰۰,۰۰۰ دلار فروخته شده است) اما اگر بخواهیم نام ۱۰ دامنه معروف جهان را نام ببریم بی شک دامنه google.com یکی از آن ها خواهد بود به‌این‌ترتیب می‌توان گفت که قیمت این دامنه در حد بسیار بالایی تخمین زده می‌شود. بااین‌ وجود اتفاق‌های عجیب اینترنتی می‌تواند موجب شود تا حتی وب‌سایت بزرگی مانند گوگل نیز به حراج گذاشته شود.در یک حادثه عجیب، فردی که برای مشاهده دامنه‌های اینترنتی آزاد به وب‌سایت‌های خرید و فروش این دست دامنه‌ها مراجعه کرده بود، با حضور وب‌سایت گوگل در لیست فروش روبرو شد.

Sanmay Ved را شاید بتوان خوش شانس ترین فرد در زمینه دامنه دانست وی هنگامی که قصد داشت یکی از نام‌های دامین موجود از دامنه‌های گوگل را ثبت کند، موفق شد نهایتا Google.com یکی از شناخته‌شده ترین دامنه‌ها را برای خود ثبت کند. نکته جالب اینکه وی این امر را نه با پرداخت میلیاردها دلار، نه با پرداخت میلیون‌ها دلار بلکه تنها با پرداخت ۱۲ دلار انجام داده است.

تایید پرداخت خرید از طرف گوگل

تایید پرداخت خرید از طرف گوگل

او درباره این موضوع در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی لینکدین این‌گونه نوشت: «من شروع به دریافت نوتیفیکیشن‌های مربوط به تغییر مالکیت و غیره کردم. به‌این‌ترتیب کنترل این وب‌سایت و تمامی دامنه‌هایی که توسط گوگل تامین نیرو شده‌اند در اختیار من قرار گرفت. جالب بود که خرید من واقعا عملی شده بود.»البته این موضوع چندان دوامی نداشت و شرکت گوگل به‌سرعت اقدام کرده و با کنسل کردن معامله انجام شده، مبلغ ۱۲ دلار پرداخت شده را به او بازگرداند.

تبلیغات:

ود اعلام کرد که در این زمینه به‌صورت کامل به گوگل توضیح داده و به آن‌ها نشان داده است که موضوع اتفاق افتاده تنها یک حادثه بوده است.

Sanmay Ved

Sanmay Ved

گوگل در بلاگ خود اعلام کرد که به آقای ود ۶۰۰۶٫۱۳ دلار پرداخت کرده است، عددی که اگر از زاویه ای دیگر به آن نگاه کنیم شبیه کلمه google به نظر می رسد. این کار قسمتی از برنامه جایزه پیدا کردن آسیب پذیری ها بوده است، برنامه ای که در آن افرادی به عنوان جستجوگران رخنه های امنیتی به دنبال اشکلاتی در سیستم گوگل می گردند. از سال ۲۰۱۰ تا کنون که این برنامه اجرا شده، گوگل ۶ میلیون دلار به افرادی در سراسر جهان پرداخت کرده است که رخنه های امنیتی را در سایت آن پیدا کرده اند.

گوگل

گوگل در بلاگ خود نوشت: جایزه دادن به کسانی که رخنه های امنیتی را در گوگل پیدا می کنند برای همه سودمند است. این جایزه های مالی در ساخت سرویس هایی امن تر به ما کمک می کند.

البته این اولین‌ موردی نیست که اتفاقی اینچنینی به وقوع می‌پیوندد. در سال ۲۰۰۳ شرکت مایکروسافت در یک روز وب‌سایت hotmail.co.uk را از دست داست و شخص دیگری این وب‌سایت را خریداری کرد اما نهایتا عملیات بازپس‌گردانی! انجام گرفت.

دیدن ویدیو زیر هم خالی از لطف نیست

تبلیغات:

درباره نویسنده

علی پژوهی

علی پژوهی هستم متولد سال 1380 مدیر و تنها نویسنده ی نیونش(البته فعلا)

نظر بدهید

*

code