دانستنی ها

مغز انیشتین پاسخ میدهد.چرا انیشتین نابغه شد؟

نوشته شده توسط علی پژوهی

صبح روز ۱۸ آوریل ساعتی پس از اعلام خبر درگذشت فیزیکدان و نابغه مشهور جهان آلبرت اینشتین در بیمارستان پرینستون آمریکا، رالف مورس عکاس مجله لایف این شانس را پیدا کرد تا تنها کسی باشد که از دفتر کار و نیز محل زندگی او عکاسی کند.

یکی از نکات قابل توجه در مرگ اینشتین، بیرون آوردن مغز او توسط یک آسیب‌شناس به نام «توماس هاروی» بود که طی همان هفت ساعت پس از مرگ تا انتقال جسد به خانه صورت گرفته است. او که بعدها مدعی شد با رضایت پسر اینشتین دست به این کار زده است، به دنبال کشف تفاوت مغز نابغه آلمانی با مردم عادی بود.

اولین کاری که او کرد این بود که مغز انیشتین رو وزن کنه ، وزن مغز انیشتین حدود ۱۲۳۰ گرم بود که نشون میداد رابطه مستقیم بین وزن مغز و میزان هوش وجود نداره چون وزن مغز افراد معمولی هم همین حدوداس .

توماس هاروی و مغز انیشتین

توماس هاروی مغز انیشتین رو حدود ۱۷۰ قسمت و بعدا ۲۰۰ قسمت کرد ، این پروسه حدود ۳ ماه طول کشید . تا سال ۱۹۸۶ کسی نمی دونست چه بلایی سر مغز انیشتین اومده تا اینکه بعدها توماس هاروی به خاطر اینکه دانش کافی برای کشف و تحقیق بیشتر روی مغز انیشتین رو نداشت ، برخی قطعات مغز انیشتین رو در اختیار عصب شناسان دیگه قرار داد و از اون روز به بعد اکتشافات مهمی در مورد مغز انیشتین اتفاق افتاده.

یکی از اسلاید های مغز انیشتین

یکی از اسلاید های مغز انیشتین

چرا انیشتین نابغه شد؟

طی یک مقاله علمی که هفته گذشته در مجله علمی مغز منتشر شد یک گروه از دانشمندان از دانشگاه «نرمال شرق چین» در شانگهای تصاویر مغز اینشتین را تحلیل کردند و به یک تفاوت مهم رسیدند که تاکنون به آن توجه نشده بود. براساس نتایج این تحقیق جدید، نیمکره های چپ و راست مغز آلبرت اینشتین به طور غیر عادی دارای ارتباط های خوبی با یکدیگر بودند که ممکن است این ویژگی علت نبوغ وی باشد. این تصاویر نشان می‌دهد که بخشی از مغز به نام جسم پینه‌ای (کورپوس کالوزوم) در انشتین بسیار بزرگتر از افراد عادی بوده است.

[su_note note_color=”#e1754a” text_color=”#000000″ radius=”16″]

جسم پینه ای (corpus callosum) بخشی از مغز پستانداران است که وظیفه پیوند دو نیمکره مغزی راست و چپ را دارد. این بخش گسترده ترین بخش سفید مغز است که از ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون نورون ساخته شده است.

[/su_note]

سلول گلیا

سلول گلیا

برخی از تفاوت های مغز انیشتین با مغز های عادی:

-بزرگی قشر مغز در جلوی پیشانی (پری فرونتال) که به مهارتهای شناختی مربوط است
-بزرگی قشر کناری (پریتال) که به تواناییهای ریاضی و تجسم فضایی ارتباط دارد
-تراکم زیاد نورون‌ها (سلولهای عصبی) در لُب پیشانی راست
-تعداد زیاد سلولهای نگهدارنده نورونها (گلیال)
-تفاوت ظاهری شکل مغز در اطراف قشرهای حسی و حرکتی
-بزرگتر بودن جسم پینه‌ای (کورپوس کالوزوم)

مقایسه مغز عادی با مغز انیشتین

مقایسه مغز عادی با مغز انیشتین

چشمان انیشتین:

ماجرا از این قراره که توماس هاروی بعد از کالبد شکافی مغز انیشتین ، چشمان اونو از حدقه درمیاره و به دکتر Henry Abrams چشم پزشک انیشتین میده و او هم چشمان انیشتین رو در محفظه ای مخصوص در حال حاضر در شهر نیویورک آمریکا نگهداری میکنه .

Henry Abrams در مورد چشمان انیشتین گفته : ” وقتی به چشمان انیشتین نگاه می کنید ، زیبایی و رمزآلودگی جهان هستی رو متوجه میشید ” . Henry Abrams در حال حاضر ۹۶ سالشه .

منابع:علم فردا،خبرگزاری مهر،ویکی پدیای فارسی،بیتوته

درباره نویسنده

علی پژوهی

علی پژوهی هستم متولد سال 1380 مدیر و تنها نویسنده ی نیونش(البته فعلا)

2 نظر

نظر بدهید

*

code


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php73) in Unknown on line 0