پزشکی

مردی که با وجود عبور میله از سرش زنده ماند

نوشته شده توسط علی پژوهی

میدانیم که اندامی مانند کبد حتی اگر ۸۰ درصدشان هم از بین برود  در زندگی فرد مشکلی به وجود نمی آید اما تا به حال فکر کرده اید که اگرقسمتی از مغز یک نفر کنده شود چه میشود؟

در ۱۳سپتامبر ۱۸۴۸ فینیاس گِیج (Phineas Gage) بیست و پنج ساله سرکارگر گروهی بود که مشغول تخریب صخره ها بودند تا مسیر را برای عبور خط آهن آماده کنند. یکی از مسئولیت های گیج این بود که در سوراخی که در صخره ایجاد شده، باروت بریزد، فتیله گذاری کند، روی آن شن بریزد، و سپس با سمبه یک متری بکوبد تا فشرده شود. اما هنگام کوبیدن-احتمالاً به این دلیل که شن نریخته بود-ناگهان باروت منفجر شده و سمبه آهنی از گونه او وارد سرش شد، سرش را شکافت و از بالای سرش خارج شد. میله بعد از عبور کامل از سر او، ۱۰ متر آن سو تر پرتاب شد. فاینس با ضربه از پا در آمد، اما فوراً به هوش آمده و حتی توانست خودش را به پزشک برساند. ظاهراً حفره آن قدر بزرگ بود که پزشک انگشتش را داخل جمجمه فاینس کرده است.

فینیاس گیج

فینیاس گیج

چیزی که این مسئله را عجیب تر میکند این است که او بعد از این جراحت وحشتناک به راحتی می توانست صحبت کند. اولین پزشکی که او را معاینه کرد، می گوید: «من زمانی متوجه زخم سر او شدم که هنوز روی درشکه بود. بعد من شروع به معاینه زخم کردم و به او مسکن دادم تا به خواب برود. وقتی فاینس بیدار شد شروع به استفراغ و تهوع کرد. حین استفراغ من متوجه شدم که به اندازه یک قاشق چایخوری از مغز او خارج شد و به زمین افتاد». ظاهراً پزشک تنها کاری که انجام داد این بود که استخوان های خرد شده را خارج و جمجمه او را ترمیم کند. بعد از گذشت چند روز فاینس دچار عفونت شد و همین عفونت باعث شد، به کما برود. اما در کمال تعجب او از بستر برخاست و کاملاً بهبود پیدا کرد. او کاملاً به خاطر می آورد که چه حادثه ای برایش اتفاق افتاده است.

تبلیغات:

بعد از این حادثه نادر مهمترین اتفاقی که برای فاینس گیج افتاد، تغییر قابل توجه در رفتار و شخصیت او بود. قبل از این حادثه کارفرمای فاینس او را فردی کارا، موثر، سرزنده و بی خیال می دانست اما بعد از آن فاینس تبدیل به فردی دمدمی مزاج، بی ملاحظه و ناسزاگو شده بود و نمی توانست در کارهای گروهی شرکت کند. علاوه بر این، او بسیار خشن شده بود و در شرایط مختلف، رفتارهای نامناسبی از خود نشان می داد.

علت تغییر رفتار چه بود؟

او بدنش را در مقابل پول نقد به تعداد زیادی دانشکده پزشکی فروخت. پزشکان فهمیدند آسیبی که به مغز وارد شده بهبود پیدا نکرده است. صدمه به قسمت جلوی قشر مغز که برای ادامه زندگی مهم نیست وارد شده بود. اما شخصیت فاینس به طور واضحی تحت تاثیر قرار گرفته بود.

طبق تحقیقات پژوهشگران میله از شیار پیشانی فوقانی قسمت پیشانی مغز در سمت چپ گذر کرده و به قشر مغز اینسولار رسیده است. شیار پیشانی فوقانی مسئول فرایند خودآگاهی است و قشر اینسولار هم احساسات را کنترل می کند. برخلاف حدس های قبلی، میله از فضای بین دو نیمکره مغز عبور نکرده، بلکه وارد قسمت هایی از نیمکره راست مغز هم شده است. آسیب ماده سفید در بخش پیشانی مغز، می تواند منجر به بیماری دمانس یا همان زوال عقل شود و علائم گیج هم تقریباً شبیه بیماران مبتلا به همین عارضه بود.

نواحی آسیب دیده مغز فینیاس گیج

نواحی آسیب دیده مغز فینیاس گیج

سر انجام چه شد؟

به دلیل تغییر قابل توجه در رفتار و شخصیت فینیاس او دیگر نمیتوانست به شغلش ادامه دهد کار او این بود که با این میله به شهرهای مختلف سفر می کرد و داستانش را برای مردم تعریف می کرد و از این راه پول در می آورد. او در پی دوره ای از بیماری که در آن دچار تشنج های شدید می شد، در سال ۱۸۶۰ درگذشت.جمجمه فینیاس گیج در دانشگاه پزشکی هاروارد در موزه آناتومی «وارن» به همراه همان میله معروف، نگهداری می شود.

میله فرو رفته در جمجمه فینیاس گیج

میله فرو رفته در جمجمه فینیاس گیج

تبلیغات:

درباره نویسنده

علی پژوهی

علی پژوهی هستم متولد سال 1380 مدیر و تنها نویسنده ی نیونش(البته فعلا)

نظر بدهید

*

code