دانستنی ها

تیره ترین ماده ی سیاه دنیا

نوشته شده توسط علی پژوهی

همه ما می دانیم که تاریکی و سیاهی در غیاب نور به وجود می آید. وجود رنگ ها روی سطوح و اشیا در حقیقت به خاطر نور هفت رنگی است که به آن ها تابیده و سپس بر اساس طول موج آن هایی که جذب نشده اند، بازتاب می شوند و در حقیقت رنگی که ما میبینیم همین بازتابش ها هستند. به همین دلیل است که وقتی نوری وجود ندارد همه چیز سیاه دیده می شود. مثل نیمه های شب، در بیابانی بدون نور، اگر مهتابی وجود نداشته باشد.

اما این که در روز روشن چیزی را به عنوان سیاه مطلق ببینید باید جالب باشد. در حقیقت این ماده باید به گونه ای باشد که همه ی نور را جذب کرده و هیچ طول موجی از نور را بازتاب نکند. تصویر زیر متعلق به ماده ای است که در آزمایشگاه سوری نانو سیستم، داخل فویل آلومینیومی ریخته شده و «وانتا بلک» نام دارد. وانتا بلک ماده نانو لوله کربن دمای پایین است که ۹۹٫۹۶% نور دریافتی را جذب کرده و تنها ۰٫۰۴% را بازتابش می کند.

وانتا بلک

این ماده آن قدر تیره است که حتی وقتی به اجسام و یا سطوح سه بعدی مالیده می شود، دو بعدی به نظر می آید. تیرگی این ماده به حدی است که تقریبا غیرممکن است که سه بعدی بودن آن را تشخیص داد، چرا که نور را در خود گیر می اندازد و از بازتاب آن جلوگیری می کند. برای این که این موضوع به خوبی روشن شود، دانشمندان از این ماده برای پوشانیدن یک ورقه پلیسه ای قلع استفاده کردند. همانطور که در این تصاویر می بینید، با اینکه ورقع قلع کمی مچاله شده است اما لایه پوشانده سیاه کاملا صاف و بدون بعد سوم دیده می شود.

وانتا بلک

فایده:

این ماده جدید بی نهایت سیاه از فرآیند کم دما استفاده می کند، به همین دلیل می توان از آن برای ساخت وسیله های جنگی و یا تلسکوپ استفاده کرد. وسیله ساخته شده با این مواد از راه دور قابل تشخیص نیست.

شرکت Surrey Nanosystems مسئول تولید و فروش این ماده است. طبق گفته بن جنسون که افسر ارشد تکنولوژی شرکت سورِی نانوسیستم است، مشتریان این ماده صنایع دفاع و هوافضا هستند و حتی تاکنون اولین سفارش خود را نیز تحویل گرفته اند.

درباره نویسنده

علی پژوهی

علی پژوهی هستم متولد سال 1380 مدیر و تنها نویسنده ی نیونش(البته فعلا)

نظر بدهید

*

code


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php73) in Unknown on line 0