دانستنی ها نجوم

چرا ابر های باران زا تیره هستند؟

ایر تیره
نوشته شده توسط علی پژوهی

شما هم حتما تا به حال متوجه این موضوع شده اید که احتمال بسیاری کمی وجود دارد تا ابرهای سفید باعث ریزش باران شوند. اما در مقابل ابرهایی که تیره تر هستند اغلب اوقات با باران همراه می شوند. بله این امر که بسیاری از ابرهای سفید باران زا نیستند در حالی که ابرهای باران زا معمولا دارای رنگی متمایل به خاکستری تیره هستند به طور کامل شناخته شده است . اما چرا ابر های باران زا تیره هستند؟

 

ایر تیره

تبلیغات:

بگذارید در ابتدا نحوه شکل گیری ابرها را شرح دهیم. هوای اطراف شما در شکل گازی خود پر از آب است که بخار آب نامیده می شود. زمانی که هوای نزدیک زمین شروع به گرم شدن می کند, هوای اطراف شما شروع به بالا رفتن می کند و همراه با خود بخار آب را نیز به سطوح بالایی جو منتقل می کند. هوا هرچه که بالاتر می رود از دمایش کاسته می شود و همین امر باعث می شود تا بخار آب متراکم گردد و ابر ها شکل گیرند.

چرا آسمان آبی است عنوان مطلبی بود که مدتی قبل منتشر کردیم در آن مطلب فهمیدیم که دلیل آبی بودن آسمان پراکنده شدن بیشتر نور آبی نسبت به نور های دیگر توسط ذرات موجود در اتمسفر زمین می باشد.

خوب حالا چرا تیره هستند؟

بر خلاف ذرات اتمسفر که بیشتر باعث پراکندگی نور آبی نسبت به دیگر نور های می شوند, ذرات ریز ابر تمام نور ها را به یک اندازه پراکنده می کنند پس بعد از عبور نور از ابر ها به دلیل اینکه ابر ها تمام نور ها را به یک اندازه پراکنده می کنند ابر به رنگ سفید دیده می شود. خوب دلیل تیره بودن ابر های باران زا نسبت به ابر های معمولی ضخامت و ارتفاع آن ها است.

 

نور خورشید از یک ابر معمولی که ضخامت کمی دارد، به سادگی عبور می کند؛ ولی وقتی توده ی ابر ضخیم باشد و شامل چندین لایه ابر روی هم بشود، ابرهای بالاتر از نور خورشید، روی ابرهای پایین تر ایجاد سایه می کنند و به دلیل این که نور کم تری از این ابرها عبور می کند، ما سایه ابرهای بالاتر را بر روی ابرهای پایین تر مشاهده می کنیم. هرچه وسعت ابرها بیش تر باشد و فضای بیش تری را در آسمان گرفته باشند (مثل ابرهای طوفانی)، این تیرگی بیش تر خواهد بود.

در حقیقت می توانیم به زبان دیگری بگوییم که : ابرهای باران زا، ابرهایی هستند که به حالت اشباعی از قطره های آب رسیده اند و قطر بیش تری دارند. این قطر عظیم باعث می شود که ابر، همه ی نور خورشید را جذب کند و مانند یک جسم کدر، مانع عبور نور خورشید شود . وقتی جسمی همه ی نور خورشید را جذب می کند و جلوی عبور آن را می گیرد، تیره و کدر به نظر می رسد. به همین دلیل است که ابرهای باران زا، سیاه دیده می شود.

تبلیغات:

درباره نویسنده

علی پژوهی

علی پژوهی هستم متولد سال 1380 مدیر و تنها نویسنده ی نیونش(البته فعلا)

نظر بدهید

*

code