دانستنی ها

پاسخ به سوالات شما , سری اول(صدای مورچه)

نوشته شده توسط علی پژوهی

سلام به دلیل سوالات زیادی که شما عزیزان در بخش نظرات و یا به روش های دیگر از ما میپرسید تصمیم گرفتم که دومین پست سریالی این سایت را افتتاح کنم(اولین پست سریالی آیا میدانستید ها است) در پست های قبلی برای شما در مورد صدا ی مورچه و این که این صدا چگونه و توسط چه کسی شناسایی و ثبت شده صحبت کردیم.(میتوانید این پست را در اینجا ببینید) بعد از آن تعدادی از دوستان در این مورد از ما سوالاتی پرسیدند و ما هم موظف هستیم که به آن ها پاسخ دهیم(تعدادی از سوتالات ها هم خودمان اضافه کردیم تا در صورتی که این سوال برای شما هم وجود دارد جواب آن را پیدا کنید.پس اگر در این مورد سوالی دارید با ما همراه باشید و اگر هم  در هر موردی سوالی دارد از طریق بخش نظرات همین مطلب و یا از طریق ایمیل [email protected] با ما در ازتباط باشید تا در مطالب بعدی به سوال شما پاسخ داده شود.)

سوال اول:

s

پاسخ:باید عرض کنم که نوع صوت مورچه از نوع امواج مکانیکی فرا صوت هست یعدی فرکانس از امواج بیشتر از ۲۰ هزار هرتز(Hz) میباشد.

سوال دوم:

اگر نوع امواج مورچه از نوع امواج فراصوت هست پس چرا روی آب لرزش ایجاد نمیکند؟

پاسخ:در مورد بخش اول سوال باید عرض کنم که امواج فرا صوت به دلیل بسامد(فرکانس) بالا وطول موج کوتاه معمولا وارد محیط اطراف خود می شوند . بخشی از این امواج پس از برخورد  بازتاب می شوند .لرزش زمانی به وجود میاد که انرژی امواج نتواند از یک محیط عبور کند در حالی که امواج فرا صوت بدلیل انرژی بالا وارد محیط اطراف خود می شوند.

34

سوال سوم:

چرا صدای مورچه شیشه را نمیشکند؟

پاسخ:در این نوع سوال میتوان دو پاسخ آورد یکی این که میزان شدت صدای مورچه قدرت زیادی برای شکستن شیشه ندارد و یا این که فرکانس تولیدی صدای مورچه با فرکانسی که میتواند شیشه را بشکند یکی نیست و کمتر یا بیشتر است(که برای فهمیدن هر کدام از پاسخ ها باید توضیح تشریحی و اضافی را داد)

توضیح اضافی پاسخ اول:

شدت موج چیست؟

بنا به تعریف، شدّت موج عبارت از توان عبوری از واحد سطح (عمود بر جبهه موج) است. البته از قبل می‌ دانیم که توان معادل مقدار انرژی در واحد زمان است. معمولاً شدّت موج را با I  نشان می ‌دهند. پس بنا به تعریف داریم:

 

3

توضیح اضافی پاسخ دوم:

موضوع شکستن با صدا تنها به شیشه محدود نمی شود بلکه همه ی اجسام دارای این خاصیت هستند. یعنی فرکانس تشدیدی وجود دارد که وقتی جسم در معرض موجی با آن فرکانس قرار بگیرد شروع به ارتعاش می کند. حال برای شیشه این فرکانس در محدوده ی امواج صوتی قرار دارد. برعکس این موضوع نیز صادق است یعنی اگر آن جسم را در آن فرکانس به ارتعاش در آوریم، موجی با فرکانس تشدید به وجود می آید.

وقتی شیشه در اثر موج صدا با فرکانس تشدیدش قرار می گیرد شدت ارتعاش آن به قدری زیاد می شود که شیشه می شکند. البته این موضوع برای سازه هایی در دریا که در اصابت امواج دریا و آسمان خراش ها که در معرض باد هستند نیز رخ می دهد. احتمال این که این سازه ها در فرکانس تشدید خود تحریک شوند وجود دارد و اگر این اتفاق بیفتد شدت ارتعاش باعث خرابی های سنگین خواهد شد. بنابراین سعی می کنند با روش های مختلف فرکانس تشدید این سازه ها را بالا ببرند تا دچار مشکل نشوند.
و وقتی که شما ظرفی شیشه ای را در مایکروویو قرار میدهید و مشاهده میکنید که ظرف شکست به این دلی است که امواج تولیدی از مایکروویو دارای فرکانسی بوده اند که توانسته اند ظرف را بشکنند
ویدیو زیر را مشاهده کنید:

سوال چهارم:

چه حیواناتی صدا مورچه را میشنوند؟
پاسخ:اصولا حیواناتی که توانایی شینیدن امواج فراصوتی را دارند میتوانند صدا مورچه را بشنوند از این نوع حیوانات میتوان به خفاش (جهت یابی شکارکردن ) ،سگ ، وال و دلفین (ارتباط با هم) اشاره کرد.
امیدوارم از این مطلب کمال استفاده رو بردا باشید.
منابه پاسخ های شما:
دیگر منابع:تبیان ، هیتیت  ، ای گلکسی و نیونش

 

درباره نویسنده

علی پژوهی

علی پژوهی هستم متولد سال 1380 مدیر و تنها نویسنده ی نیونش(البته فعلا)

نظر بدهید

*

code


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php73) in Unknown on line 0