اشتراک گذاری, , گوگل پلاس, پینترست,

پرینت

پست شده در:

خمیازه

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars تا حالا رایی ثبت نشده(اولین باش)

QR:  خمیازه
تبلیغات:

خمیازه یا دهان‌دره یا فاژه بازکردن دهان و تنفس عمیق به صورت «غیر ارادی» و گاهی کشش در دست‌ها و سینه است که تقریباً از زمان پیش از تولد و به عبارتی دقیق تر از دوره جنینی و در یازده هفته‌ای قابل مشاهده است.معمولاً خمیازه از نشانه‌های خواب است.این پدیده در انسان و برخی حیوانات دیده می‌شود.پژوهش‌ها نشان می‌دهد که این عمل، مسری است.

برخی خمیازه ها کوتاه، و برخی در حد چند ثانیه طول می کشند. ترشح اشک، آبریزش بینی ، کشش بدن، یا آه قابل شنیدن ممکن است  با خمیازه کشیدن همراه باشد.

تبلیغات:

علت خمیازه:

دو نظریه در مورد علت خمیازه وجود دارد.

اولین نظریه مربوط به کمبود اکسیژن و افزایش دی اکسید کربن در بدن است. شخص با خمیازه کشیدن (بازکردن دهان) اکسیژن بیشتری وارد بدن خود کرده و کمبود آن را جبران می‌کند.

تبلیغات:  

نظریه دوم ارتباط میان خمیازه و خستگی را مورد بررسی قرار می‌دهد.این نظریه مبنی بر این است که بدن انسان در پی خستگی یک واکنش طبیعی به صورت خمیازه نشان می‌دهد.

خمیازه کشیدن بیش از حد:

اگر چه کمتر شایع است اما خمیازه کشیدن بیش از حد می تواند نشانه ای باشد از اختلالات زیر:

بیماری صرع

تومور مغزی یا سکته مغزی

مولتیپل اسکلروزیس (ام اس)

نارسایی کبد

1

تشخیص علت خمیازه کشیدن بیش از حد

برای شناسایی علت خمیازه کشیدن بیش از حد، با دکترتان برای اولین بار در مورد عادات خواب خود صحبت کنید. شرح حال شما کمک می کند تا خمیازه کشیدن از خسته بودن و یا داشتن اختلال خواب رد شوند. سپس برای تشخیص دقیق تر ممکن است پزشک یک نوار مغزی (ای ای جی) یا ام آر آی مغزی برای شما درخواست کند.

خمیازه مسری است:

شاید دیده باشید که وقتی کسی خمیازه می کشد، ما هم خمیازه می کشیم. علت این خمیازهزیاد بودن گاز کربنیک نیست، بلکه نگاه کردن و شنیدن صدای خمیازه روی مغز ما اثر می گذارد و باعث خمیازه می شود.

چرا خمیازه امری مسری است؟

مرکز خمیازه در قسمت تحتانی ساقهٔ مغز و جود دارد که با بینایی نیز در ارتباط می‌باشد و به این دلیل و نیز رفلکس بودن عمل خمیازه هنگامی که انسان خمیازه فرد دیگری را با چشم می‌بیند، خود نیز به نحوی پاسخگونه خمیازه می‌کشد.

منابع:

ویکی پدیا

بیتوته

عصرایران

آلومینا

تبلیغات:

حمایت از ما

نوشتن مطالب و انتشار اونا یکم سخته از طرفی نگه داری سایت هم هزینه هایی داره(هزینه ی خرید دامنه،هاست،هزینه ی طراحی و...) اگه براتون امکان داره لطفا با پرداخت خودتون مقدار کمی در هزینه های سایت سهیم باشید تا ما هم بتونیم براتون مطالب مفید منتشر کنیم حمایت از ما

نوشته شده توسط علی پژوهی

علی پژوهی هستم متولد سال 1380 مدیر و تنها نوسنده ی نیونش(البته فعلا)

204 posts

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code