دانستنی ها

المپیک

نوشته شده توسط علی پژوهی

المپیک چیست؟ ، المپیک در کجا شکل گرفته و چگونه تکامل یافته تا به شکل امروزی در آمده است ؟ پاسخ به تمامی این سوالات را در مقاله زیر بخوانید .

بازی های المپیک به جشنواره های ورزشی گفته می شود که به عقیده تاریخ نویسان اولین بار در یونان باستان انجام می شد و در اواخر قرن ۱۹ میلادی مجدداً احیا شد.

در دوره باستان بیشتر جشنها در ابتدا جنبه مذهبی داشتند و برای ادای احترام به زئوس (پادشاه خدایان یونان) در صحن معبدوی به نام المپیا برگزار می شد.

تبلیغات:

المپیا دشتی است واقع در کشور یونان در اروپا که به ثبت میراث جهانی یونسکو نیز رسیده است. شرکت کنندگان مسابقات المپیک تنها مردانی بودند که وقت و ثروت کافی به منظور پرداختن به ورزش را داشتند. این جشنها اغلب پس از پیروزی در جنگ یا در بزرگداشت روزهای تولد و مرگ پادشاهان و بزرگان هر ۴ سال یک بار برگزار می شد.

مجسمه ای از زئوس

مجسمه ای از زئوس

المپیا

المپیا

در ابتدا تنها ورزشکاران غیر حرفه ای حق شرکت در این مسابقات را داشتند اما کم کم پای حرفه ای ها نیز به این عرصه باز شد.

 

بازی های المپیک باستان از سال ۷۷۶ بیش از میلاد آغاز و تا سال ۳۹۴ بعد از میلاد ادامه داشت ،در بررسی علل افول بازی های المپیک در دوره باستان می توان گفت که با غلبه رومیان بر یونانیان بازی های المپیک شکوه و جلال گذشته خود را از دست داد و صحنه رقابت های انسانی به کارزارهای خونین و نبرد گلادیاتورها با هم و نبرد انسان با حیوان که همان گاو بازی رایج امروزی است تبدیل شد.

4

 

در دوران باستان تنها مردانی که آزاده زاده می شدند و نه برده، می توانستند در مسابقات المپیک شرکت کنند. در ابتدا مسابقات المپیک تنها شامل مسابقه دو بود ولی بعدها کشتی، بوکس و پرش نیز به آن اضافه شد.

شکل گیری المپیک نوین:

از سال ۳۹۴ بعد از میلاد که بازی های المپیک تعطیل شد تا سال ۱۸۹۶ میلادی این مسابقات به دست فراموشی سپرده شد و المپیا نیز در زلزله ای مهیب کاملاً از بین رفت. پس از این حادثه باستان شناسان به کاوش هایی در آن منطقه پرداختند و پس از تلاش های دولت های کشور فرانسه و یونان و پی گیری های دانشمندی به نام پی یو بارون دوکربرتن در سال ۱۸۸۹ در شهر پاریس کشور فرانسه همایشی تشکیل شد که اساس بازی های المپیک جدید را بنا زد.

در سال ۱۸۹۲ پس از آنکه دولت خواست تا وی را در اجرا و احیای بازی های المپیک بازی کند. برنامه و آئین نامه ی عظیمی را در این مورد به اتحادیه ورزش پاریس ارسال کرد و بلافاصله، خود از طرف دولت فرانسه به ریاست اتحادیه برگزیده شد و برای به دست آوردن پشتیبان به کشورهای اروپائی مسافرت کرد.

در سال ۱۸۹۶ کنگره المپیک تشکیل شد و کویرتن مورد حمایت کشورهای شرکت کننده قرار گرفت در این کنگره قرار شد بازی های المپیک در هر ۴ سال یک بار در یکی از کشورهای بزرگ برگزار شود و کمیته ای به نام کمیته بین المللی المپیک به نظارت کامل و دقیق بر بازی ها داشته باشد، تشکیل گردد و این گونه شد که بازی های المپیک در سال ۱۸۹۶ دوباره در آتن از سر گرفته شد.برگزاری این بازی‏ها فقط در سال‏های ۱۹۱۶، ۱۹۴۰، ۱۹۴۴ میلادی به خاطر وقوع جنگ‏های جهانی اول و دوم متوقف شد.

المپیک زمستانی نیز به طور مجزا در کشوری دیگر برگزار می‏شود. نخستین مسابقه المپیک زمستانی در سال ۱۹۲۴ میلادی در فرانسه انجام شد.امروزه بازی‏های المپیک در رشته‏های مختلفی برگزار می‏شوند. برخی از این رشته‏ها عبارت‏اند از: فوتبال، شنا، کشتی، بسکتبال، دوچرخه سواری، مشت‏زنی، دو و میدانی، قایقرانی، ژیمناستیک و تیراندازی.

انتخاب کشور میزبان بازی‏های المپیک برای دوره بعدی به عهده کمیته بین‏المللی المپیک است. مشعل المپیک از معبد زئوس تا استادیوم اصلی حمل می‏شود و تا پایان مسابقات روشن می‏ماند.

در مراسم افتتاحیه بازی‏های المپیک، ورزشکاران کشورهای شرکت کننده طی مراسم خاصی رژه می‏روند. تیم یونان نخستین تیم و تیم کشور میزبان آخرین تیمی است که رژه می‏رود. تیم‏های سایر کشورها به ترتیب حروف الفبا بین این دو تیم قرار می‏گیرند. بعد از مراسم رژه، بازیکنان سوگند می‏خورند. سپس کبوتران سفید به عنوان سمبل صلح به پرواز در می‏آیند. در مراسم اختتامیه بازی‏ها- که در روز آخر صورت می‏گیرد- مشعل المپیک خاموش می‏شود.

شعار المپیک

شامل سه لغت به زبان لاتین : Citius, Altius, Fortius و به معنای سریعتر، بالاتر، قوی تر است. این سه لغت توسط پیر دی کوبرتین پایه گذار کمیته بین‌المللی المپیک در سال ۱۹۸۴ پیشنهاد داده شده‌است.

یک شعار غیررسمی اما مشهور تر نیز وجود دارد که می‌گوید:«مهم نیست که برنده شوی، مهم شرکت کردن است.»

رشته های ورزشی المپیک

رشته هایی که در المپیک تابستانی بازی می شوند عبارتند از: تیراندازی، بدمینتون، بیسبال، بسکتبال، بوکس، قایق رانی با کانو (قایق باریک بدون سکان و بادبان)، دوچرخه سواری، شیرجه، اسب سواری، شمشیربازی، فوتبال، ژیمناستیک، هندبال، هاکی، جودو، کایاک (قایق پارویی اسکیموها)، مسابقه دو ماراتن، ورزش های پنج گانه یونان قدیم، پینگ پونگ، قایق پارویی، کشتی بادبانی، تیراندازی، تکواندو، تنیس، مسابقات دو و میدانی (دو، پرش و پرتاب)، triathlon، والیبال، واترپولو، وزنه برداری، کشتی (آزاد و فرنگی).

حلقه المپیک چه رنگی دارند و معنی این رنگ ها چیست؟

 پنج حلقه المپیک نشان دهنده ی پنج قاره کره زمین بوده و هریک از رنگهای آن نشان دهنده ی یک قاره است.رنگ آبی نشانه ی قاره ی اروپا، رنگ زرد نشانه قاره ی آسیا، رنگ سیاه نشانه ی قاره ی افریقا، رنگ سبز نشانه ی قاره ی استرالیا، و رنگ سرخ نشانه قاره ی امریکاست.

2

مثلاً بیشتر ساکنان آفریقا از نژاد سیاه هستند. ساکنان آمریکا سرخ پوست هستند. قاره استرالیا همیشه سبز خرّم است. بیش از یک و نیم میلیارد نفر از جمعیّت آسیا هم از نژاد زرد هستند.نکته جالب اینکه رنگ های آبی و زرد و قرمز رنگ های اصلی هستند و همراه با رنگ سیاه همه رنگ ها را می توان با آنها به وجود آورد.

هدف المپیک:

هدف در بازیهای المپیک شرکت است نه پیروزی. اساس آن بر پیروزی استوار نیست بلکه اصل خوب مبارزه کردن است.ورزشکاران جهان برای بدست آوردن اهداف سریعتر ، قویتر و بالاتر بدون توجه به ملیت،مذهب ونژاد پیکار می کنند. وشعار کوبرتن را مبنی بر در صفا زیستن ،در صفا مبارزه کردن و به نیروی جسمانی خود صدمه نزدن را سرلوحه کار خود قرار می دهند.آنکس که در نبرد ورزش دوست دیگران بماند، انکس که همنوعان خود را در خور احترام بشمارد به هدف اصلی المپیک رسیده است.

مشعل المپیک:

چند ماه قبل از برگزاری المپیک، مشعل المپیک توسط بازتاب کننده‌ای که نور خورشید را متمرکز می‌کند، روشن می‌شود و در جایگاه باستانی المپیک در یونان نهاده می‌شود. سپس مشعل از یونان خارج شده و به اطراف قاره یا کشوری که قرار است بازیها در آن برگزار شود می‌گردد.

مشعل المپیک در سال ۱۹۸۰

مشعل المپیک در سال ۱۹۸۰

این مشعل غالباً توسط قهرمانان، رهبران، بازیگران مشهور و حتی مردم عادی حمل می‌شود. این مشعل از راه‌های غیرعادی نیز حمل شده‌است: انتقال الکترونیکی توسط ماهواره برای بازیهای مونترآل در سال ۱۹۷۶، حمل در زیر آب بدون خاموش شدن برای بازیهای سیدنی ۲۰۰۰. در بازیهای آتن ۲۰۰۴ و پکن ۲۰۰۸ این مشعل از چندین قاره عبور کرده‌است.

۱۰هزار نفر مشعل المپیک ۲۰۱۶ را حمل می‌کنند:

 سفر ۱۲۰۰۰ کیلومتری مشعل بازی‌های المپیک ریو از ماه می ۲۰۱۶ آغاز می شود. مشعل طبق برنامه از ۵۶ ایالت کشور برزیل و ۲۵۰ شهر عبور می‌کند.

طبق برنامه در این سفر حدود ۱۰۰۰۰ نفر به حمل مشعل می‌پردازند.

براساس سنت المپیک، مشعل در المپیا یونان خانه المپیک باستانی روشن و به صورت مستقیم بدون عبور از سایر کشورها به برزیل ارسال می‌شود.

۳ کمپانی بزرگ به عنوان شرکای حمل مشعل انتخاب شده اند و پروسه انتخاب مشعل داران با کمک این کمپانی ها در سال ۲۰۱۵ آغاز می‌شود.

ارزش مشارکت هر یک از شرکای مالی حمل مشعل حدود ۱۹۱ میلیون دلار برآورد شده است.

 

منابع:

باشگاه خبرنگاران

تبیان

۰۲۰

ویکی پدیا

تبلیغات:

درباره نویسنده

علی پژوهی

علی پژوهی هستم متولد سال 1380 مدیر و تنها نویسنده ی نیونش(البته فعلا)

نظر بدهید

*

code