Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php73/sess_8139ddanrt7nkscttskkttastn, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home3/elmyarti/public_html/wp-content/plugins/captcha-code-authentication/wpCaptcha.php on line 45

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /var/cpanel/php/sessions/ea-php73) in /home3/elmyarti/public_html/wp-content/plugins/captcha-code-authentication/wpCaptcha.php on line 45
درمان بیماری ها با سلول های بنیادی بند ناف - وب سایت علمی آموزشی نیونش
پزشکی دانستنی ها

درمان بیماری ها با سلول های بنیادی بند ناف

نوشته شده توسط علی پژوهی

چند سالی است که اصطلاح سلول های بنیادی و سلول های خون بند ناف را زیاد می شنویم و هر چند وقت یک بار، پیشرفت های علمی که بر اساس استفاده از این سلول ها انجام می گیرد، همه را شگفت زده می کند. اما آیا می دانید خون بند ناف چیست و چه فایده ای دارد؟
هنگامی که نوزادی به دنیا می آید، بند ناف وی توسط پزشک بریده می شود. منظور از خون بند ناف، خون باقیمانده در داخل جفت است که پس از قطع بند ناف بیرون می آید.
سلول های موجود در خون بند ناف سلول های تمایز نیافته ای هستند که می توان با استفاده از آنها، بسیاری از نیازهای پزشکی خود را در آینده درمان کرد. امروزه پزشکان خون بند ناف قطع شده در بدو تولد را نگهداری می کنند تا شاید این سلول ها در آینده برای خود نوزاد و یا اطرافیانش مورد مصرف پزشکی قرار گیرد.
هم اکنون در کشور ایران، نگهداری و ذخیره خون بند ناف انجام می گیرد و مردم می توانند از این امکان استفاده کنند .

اجزای خون بند ناف

خون بندناف خونی است که پس از تولد در بند ناف و جفت باقیمانده و دور ریخته می شود. این خون غنی از سلولهای بنیادی است. سلولهای بنیادی خون بند ناف همانند سلولهای بنیادی خونساز مغز استخوان به سلولهای زیر تقسیم میشوند:

۱-سلولهای قرمز، که اکسیژن را به تمام بدن حمل می کنند.

۲-سلولهای سفید، که در سیستم ایمنی فعالانه شرکت دارند.

۳-پلاکتها که به انعقاد خون کمک می کنند.

همچنین قادر به ساخت انواع سلولهای دیگر و ترمیم و نگهداری سلولها در هنگام جراحت می باشند.

تاریخچه:

اولین پیوند خون بند ناف در جهان اکتبر ۱۹۸۸ در کشور فرانسه و توسط دکتر گلوکمن برای کودکی ۵ ساله که دچار کم خونی فانکونی(نوعی کم خونی مادرزادی)  شده بود انجام گرفت ,که با پیوند سلول های بنیادی خون بند ناف خواهر تازه متولد شده خود، تحت درمان قرار گرفت.
امروز ۲۴ سال از آن روزها می گذرد، پسر نه تنها از سلامت خوبی برخوردار است بلکه تمام عملکرد سیستم ایمنی بدن و خون او توسط این پیوند بهبود یافته است.(تصویر پائین)

Transplant patient Matthew Farrow in sterile room                    5

 در سال ۱۹۹۱ نیز پیوند دیگری با استفاده از خون بندناف برای کودک مبتلا به سرطان میلوژنی مزمن (CML) انجام شد که آن نیزموفقیت‌آمیز بود وبه این ترتیب آینده روشنی برای استفاده از خون بندناف  رقم خوردبطوریکه تا به امروز صدها پیوند موفق صورت گرفته است. با توجه به کاربردی بودن سلول‌های بنیادی خون بند‌ناف ونیز توجه به این مساله که در بیمارستانها این خون بعنوان یک زباله بیولوژیک در نظر گرفته و دور ریخته می شود،تفکر استفاده وبازیافت این خون شکل گرفت وبه این ترتیب اولین بانک خون بندناف با هدف ذخیره سازی و تامین سلول‌های بنیادی بند‌ناف جهت پیوند در فرانسه وسپس در سراسر جهان تاسیس گردید.

خون بند ناف به چه منظور مورد استفاده قرار می گیرد؟

متخصصان ژنتیک و علوم سلولی مولکولی می توانند سلول های تمایز نیافته خون بند ناف را بگیرند و از قابلیت تبدیل آنها به سلول ها و اندام های مختلف استفاده کنند.
به بیان ساده تر می توان گفت که سلول های بنیادی مانند آجرهایی هستند که می توان با کنار هم قرار دادن آنها، ساختمان های مختلفی ساخت.
دانشمندان بر اساس تکنولوژی های امروز تخمین می زنند که می توان سلول های خون بند ناف را برای مدت ۳۰ سال و شاید بیشتر به شکل منجمد ذخیره کرد و بعدها مورد استفاده قرار داد
سلول های بنیادی هم می توانند به عضوهای مختلف بدن تبدیل شوند، مثلا اگر نوزاد در آینده به بیماری های کبدی، کلیوی، قلبی و … مبتلا شد، از این سلول ها برای درمان بیماری او استفاده کنند.
در حال حاضر تحقیقات نشان می دهد که می توان با استفاده از سلول های بنیادی، به بیماران مبتلا به آلزایمر و بیماری های ژنتیکی کمک کرد.
همچنین سلول های بنیادی می توانند سلول های مغز استخوان را تولید کنند که این برای بیماران تحت درمان با شیمی درمانی و پرتو درمانی (رادیوتراپی) بسیار مفید می باشد.

3

چه بیماریهایی باخون بند ناف قابل درمان است؟

۱٫اختلالات سلولهای بنیادی :کم خونی های آپلاستیک فانکونی هموگلوبینوری حمله ای شبانه(PNH)
۲٫لوسمی حاد:  ACL AML لوسمی تمایز نیافته حاد
لوسمی مزمن:CML
۳٫بیماریهای نقص در تولید لنفوسیت:لنفوم هوچکین وغیر هوچکین
۴٫ناهنجاریهای ارثی گلبول قرمز: بتا تالاسمی ماژور وکم خونی سلول داسی شکل
۵٫اختلالات سیستم ایمنی مادر زادی :سندرم کاستمن نقص چسبندگی لکوسیتی سندرم دی جرج
۶٫نقص ارثی پلاکتی: ترومبوسیتوپنی مادرزادی
۷٫اختلالات پلاسماسل:مولتی پل میلوم نقص چسبندگی لکوسیتی
۸٫بیماریهای ارثی:سندرم لش نیهان هیپوپلازی غضروف
۹٫سایر بیماریها:بیماری آلزایمر دیابت پارکینسون صدمات نخاعی سکته های قلبی ومغزی بیماریهای کبدی دیستروفی عضلانی

بانک خون بند ناف

امروزه در اغلب کشورهای توسعه یافته بانک خون بند ناف وجود دارد که خون بندناف نوزاد به جای دور ریختن ذخیره نموده و در آینده برای خود او یا سایر بیماران استفاده می شود.والدین قبل از تولد نوزاد اقدام به ثبت نام در این بانک می کنند. بلافاصله بعد از زایمان، بندناف از نوزاد جدا می‌شود و توسط یک سوزن خون از بندناف و جفت جمع آوری و به کیسه‌های خون منتقل می‌شود. سپس خون بند ناف نوزاد منجمد و در بانک نگهداری میشود تا چنانچه نوزاد در بزرگسالی مبتلا به بیماریهایی نظیر سرطان خون شود برای درمان استفاده شود.

Blood Transfusion

انواع بانک های خون بندناف

بانک خون بند‌ناف عمومی موظف به پاسخگویی به نیاز جمعیت مردم است. انگیزه‌ها برای ذخیره خون بند‌ناف از فردی به فرد دیگر متغیر است . گاهی پدر و مادر یک نیاز فوری به پیوند سلول‌های بنیادی برای درمان بیماری یکی از افراد خانواده، خواهر  و برادر یا اقوام نزدیک دارند و این انگیزه‌ای برای ذخیره‌سازی است و عده‌ای نیز خون بند‌‌ناف را برای استفاده عموم مردم و افراد دیگر برای پیوند اهدا می‌کنند و دسته‌ای نیز برای کار‌های تحقیقاتی همکاری می‌کنند .
بر این اساس بانک‌های خونی بند‌ناف به ۳ دسته تقسیم می‌شود:

    بانک خون بند‌ناف عمومی، نمونه‌هایی که به طور خیر‌خواهانه برای اهدا به دیگران یا برای تحقیقات کاربرد دارند را نگهداری می‌کند. البته گاهی ممکن است بعضی بانک‌های عمومی برای خانواده‌هایی که یک بیماری شناخته شده قابل درمان با سلول بنیادی دارند، خون نوزاد را برای مدت کوتاهی فقط برای همان خانواده نگه‌داری نمایند. در بین نمونه‌ها آن‌هایی که استاندارد‌ها را دارا نباشند برای کارهای تحقیقاتی به کار گرفته می‌شوند.
بانک خون بند‌ناف خصوصی، که خون را فقط برای خود نوزاد یا خانواده او نگهداری می‌کند و در قبال مراحل نگهداری، جمع‌آوری و ذخیره‌سازی هزینه از خانواده نوزاد دریافت می‌کند.

2
بانک خون بند‌ناف ترکیبی، که هر دو نوع فعالیت را دارد و از هزینه‌های دریافتی در قسمت خصوصی نیاز‌های مالی خود در بانک عمومی را رفع می‌نماید – در آینده در صورت انصراف والدین در بخش خصوصی نمونه خون آن خانواده با رضایت شخصی آن‌ها برای استفاده عموم به بخش عمومی انتقال می‌یابد.

در ایران ۳ بانک عمومی خون بندناف درپژوهشگاه رویان ,سازمان انتقال خون ومرکز پیوند مغزاستخوان بیمارستان شریعتی و یک بانک خصوصی بندناف در شرکت بن یاخته های رویان مشغول به فعالیت می باشند.

منابع:

بیتوته

ویکی پدیا فارسی

شرکت فناوری بن یاخته رویان

مرکز سلول درمانی رویان

درباره نویسنده

علی پژوهی

علی پژوهی هستم متولد سال 1380 مدیر و تنها نویسنده ی نیونش(البته فعلا)

نظر بدهید

*

code