دانستنی ها

سنگ نمک

نوشته شده توسط علی پژوهی

سنگ نمک یا همان هالیت شکل معدنی سدیم کلراید یا همان نمک طعام است. سنگ نمک به صورت کریستالی می باشد . کریستال سنگ نمک به صورت مکعب می باشد و وزن مخصوص(نسبت وزن به حجم) آن در حدود ۲٫۱۷ می باشد.

تصویر ماکرو از دانه ای نمک

تصویر ماکرو از دانه ای نمک

 

تصویر بلور های نمک

تصویر بلور های نمک

طریقه ی درست شدن سنگ نمک:

سنگ نمک از نوع سنگ های رسوبی تبخیری است و همانطور که از اسم آن پیداست از تبخیر آب دریاچه های نمک به وجود می آید

تبلیغات:

در تصاویر زیر طریقه ی تشکیل سنگ نمک به خوبی مشخص است در تصویر نمک رود آب نمک وجود دارد که ذره ذره و با تبخیر آب نمک به صورت بلور بر روی زمین باقی می ماند و در تصویر دوم میتوانید یک رود خشک شده نمک را ببینید که تنها بلور های نمک در داخل آن است.

11

تصویر ۱

12

تصویر ۲

کاربرد:

یکی از کاربرد های سنگ نمک در زمان بارش برف و آب کردن یخ و برف از روی سطح معابر می باشد. علت آن این است که آب در دمای ۰ درجه یخ میزند اما وقتی که به آب ناخالصی همچون نمک اضافه شود دمای ذوب آن ‍پایین می آید و دمای انجماد آن را ۱۵- درجه ی سانتی گراد میکند و چون که دمای یخ  ۱۵- نیست یخ ذوب میشود

5

شاید رایج ترین و مشهور ترین کاربرد سنگ نمک نیز در تولید نمک مصرفی در آشپزخانه باشد که در طعم دادن به غذا از آن استفاده می شود.

6

رنگ:

سنگ نمک به طور معمول بدون رنگ و شفاف است ولی گاهی به رنگ هایی مانند آبی روشن نیز می باشد.

با ورود ناخالصی به بلور هالیت، این کانی به رنگ‌های گوناگون در می‌آید مثلاً با ورود عناصر اورانیوم و کربن به رنگ سیاه در می‌آید. سنگ نمک به طور معمول بدون رنگ و شفاف است ولی گاهی به رنگ هایی مانند آبی روشن نیز می باشد.

با ورود ناخالصی به بلور هالیت، این کانی به رنگ‌های گوناگون در می‌آید مثلاً با ورود عناصر اورانیوم و کربن به رنگ سیاه در می‌آید.

8

کانی هالیت همراه با ناخالصی

کانی هالیت همراه با ناخالصی

گنبد نمکی

بطور کلی برجستگیهایی که توسط نمک به علت حرکات و بالا آمدن آن ایجاد می‌گردد، گنبد نمکی نامیده می‌شود. بدیهی است اشکال خارجی تمامی گنبدهای نمکی یکسان و یک شکل نبوده و بستگی به سنگهای پوششی آن ، فشار درونی و میزان آن دارد. به عبارت دیگر گنبد نمکی عبارت است از ساختمان زمین ‌شناسی گنبدی شکلی که هسته آن از نمک تشکیل شده است

9

هر گنبد نمکی شامل یک هسته مرکزی که از نمک تشکیل شده است و بخشی که اطراف هسته مرکزی را احاطه می‌کند و از سنگهای رسوبی محلی تشکیل شده است، می‌باشد. معمولا از رسوبات نمکی هسته مرکزی جوانتر است. در بیشتر گنبدهای نمکی ، سطح فوقانی بوسیله طبقات رسوبی پوشیده شده و تشکیل پوششی را می‌دهد که به آن پوش سنگ می‌گویند. در بعضی از گنبدهای نمکی ، ضخامت پوش سنگ به چند صد متر می‌رسد و بعضی از گنبدهای نمکی نیز فاقد پوش سنگ است. مثلا گنبد نمکی قم که در شمال ارتفاعات زنگار منطقه قم قرار دارد، فاقد پوش‌سنگ است. پوش سنگها معمولا از سنگهای آهکی ، ژیپس و انیدریت تشکیل می‌شود. در بعضی موارد پوش سنگ حاوی ذخایری از مواد گوگردی است.

تصویر ماهواره ای گنبد نمکی جاشک –ناسا 2012

تصویر ماهواره ای گنبد نمکی جاشک –ناسا ۲۰۱۲

تبلیغات:

درباره نویسنده

علی پژوهی

علی پژوهی هستم متولد سال 1380 مدیر و تنها نویسنده ی نیونش(البته فعلا)

یک نظر

  • سلام خوبی مطلب خوبی بود.جاشک کجاست؟عکس ها مال گردش علمی بود یا نه؟یه مطلب کامل و خوب در مورد جنگ های صلیبی یا جنگهای جهانی بذار.

نظر بدهید

*

code