دانستنی ها

چپ دست ها و راست دست ها

نوشته شده توسط علی پژوهی

در دنیای امروزی حدود ۱۰ درصد مردم جهان چپ دست هستند داستان ها و افسانه های زیادی در رابطه با افراد چپ دست وجود دارد. همچنین تحقیقات بسیاری نیز در رابطه با آنها و بر روی تفاوت های ذهنی، فکری، تمایلات و تاثیرشان در اجتماع در مقایسه با راست دست ها انجام شده یا در حال انجام است.

در این پست مطالبی راجعه به چپ دست ها راست دست ها را با هم مرور میکنیم

تفاوت چپ دست ها با راست دست ها:

۱- ناتوانی در یادگیری در چپ دست ها شایع تر است.

نتیجه تحقیقاتی که اخیرا بر روی گروهی از افراد انجام شده نشان می دهد که میزان خوانش پریشی در افراد چپ دست بیشتر است. به زبان ساده خواندن روان یک متن برای افراد چپ دست به مراتب سخت تر از راست دست هاست. البته این اختلال می تواند در مهارت هایی مانند املا، مهارت های شنوایی، نامگذاری، حافظه کوتاه مدت و موارد مشابه نیز به چشم آید. همچنین احتمال بروز روان گسیختگی نیز در آنها بیشتر است. یک تئوری، این مسائل را به آسیب های حین رشد که بر اثر محیط بروز می کنند مرتبط می داند. اما بقیه، ژنتیک -و به طور خاص ژن LRRTM۱ که که عامل بروز این مشکلات شناخته شده- را در بروز این اختلالات دخیل می دانند.

۲- بسیاری از چپ دست ها از راست دست ها باهوش ترند.

چپ دست ها اما در درک مسائل هندسی و فضایی و همینطور تصور ذهنی اشیاء قوی ترند. مهارت هایی که از آنها شطرنج بازها یا معماران نخبه ای می سازد. بر اساس مقاله ای که در ژورنال روانشناسی آمریکا منتشر شده آمده که چپ دست ها در تفکرات واگرا بهتر از راست دست ها هستند. شاید به همین دلیل است که از هفت رئیس جمهور آخر ایالات متحده چهار نفرشان چپ دست بوده اند. همچنین آلبرت انشتین، بنجامین فرانکلین، نیوتون و داروین نیز از چپ دست های مشهور بوده اند که افراد بسیاری شهرت و اعتبار آنها را با چپ دست بودنشان مرتبط می دانند.

۳- چپ دست ها در خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های روانی قرار دارند

همانطور که گفتیم چپ دست ها چیزی حدود ۱۰ درصد افراد جامعه را تشکیل می دهند. اما محققان دریافته اند در جامعه هایی که شیوع بیماری های عصبی و روانی خاص در آنها بالاتر است، درصد چپ دست های جامعه نیز بالاتر بوده است.
مطالعات پیشین دریافته اند که ۲۰ درصد افراد مبتلا به این بیماری ها از جمله افسردگی، اختلال دوقطبی، اسکیزوفرنی و شیدایی، چپ دست بوده اند. اما امروزه مطالعات جدیدتر اظهار می دارند که شیوع این بیماری در چپ دست ها بیشتر از ۲۰ درصد خواهد بود.

۴- چپ دست و راست دست بودن سلامتی شما را هم تعیین می کند

دانشمندان همچنین دریافته اند شیوع اختلالات شنوایی، بیش فعالی و برخی اختلالات رفتاری خاص در چپ دست ها بیشتر است. با این حال دلیل واقعی این مساله هنوز به طور کامل مشخص نشده، اما به نظر می رسد مغز این افراد پیچیدگی بیشتری نسبت به راست دست ها داشته باشد.

هنر و خلاقیت چپ دست ها بالاتر از راست دست ها است. آنها جالب تر و پیچیده تر فکر می کنند و معمولا در یک گروه از دوستان، ایده های بهتری به سرشان می زند.

13

۵- رفتارها و احساسات منفی در چپ دست ها بیشتر بروز می کند.

شاید این خصیصه بخاطر فعل و انفعالات بیشتر نیمکره های مغز چپ دست ها در مقایسه با راست دست ها باشد. مغز چپ دست ها سیگنال ها و نشانه های بیشتری نسبت به بقیه دریافت می کند. ژورنال اعصاب و بیماری های روانی، بروز رفتارها و احساسات منفی در چپ دست ها را به به عملکرد منطقی مغز مرتبط می داند. پردازش امور منطقی در نیمکره چپ و احساسات در نیمکره راست انجام می شود. با توجه به اینکه نیمکره راست در چپ دست ها بیشتر مشغول است، این رفتارها پدید می آیند.

۶- چپ دست ها در برخی ورزش ها عملکرد بهتری دارند.

در میان افرادی که بازیکن بیسبال می شوند، بیش از ۲۵ درصدشان دست چپ را برای گرفتن توپ به هنگام بازی، به دست راست ترجیح می دهند. در این میان مشخص است که مهارت بازیکنان چپ دست به مراتب بیشتر از راست دست ها خواهد بود. همچنین چپ دست ها در بازی های تک نفره ای مانند تنیس و بوکس هم در مقابله با راست دست ها برتری نسبی دارند. چرا که حریف شان تجربه کافی در برابری با حریفان چپ دست را ندارد و در عین حال بازیکنان چپ دست بیشتر با حریفان راست دست مسابقه می دهند و در این زمینه مجرب ترند.

۷- درآمد چپ دست ها ممکن است کمتر باشد.

بر اساس تحقیقی که در دانشگاه هاروارد انجام شده، چپ دست ها به طور تقریبی ۱۰ درصد کمتر از راست دست ها درآمد دارند. نتایج تحقیقی مجزا نیز نشان می دهد که درآمد زنان چپ دستی که قابلیت های بالایی هم داشته اند در مقایسه با مردان چپ دست با همان شرایط، قابل مقایسه است، اما درآمدشان در مقایسه با همجنس های راست دستشان کمتر است. محققان دلیل این مساله را علاقه کمتر چپ دست ها به تمام کردن تحصیلات یا کسب نمرات پایین و همچنین ضعف نسبی در ریاضیات و دروس مفهومی می دانند.
هر چند که مقایسه بالا بازتاب نتیجه آزمایشات و تحقیقات است، اما دقت کنید که تمام موارد بالا در مجموع به همه چپ دست ها اطلاق نمی شود. به یاد داشته باشید که بسیاری از افراد تاثیرگذار تاریخ نیز افرادی چپ دست بوده اند.

 ۸- چپ دست ها هنرپیشه های قوی تری هستند

هنر و خلاقیت چپ دست ها بالاتر از راست دست ها است. آنها جالب تر و پیچیده تر فکر می کنند و معمولا در یک گروه از دوستان، ایده های بهتری به سرشان می زند. جالب است بدانید مطالعه های انجام شده پی برده اند که چپ دست ها در انتخاب یک کار و روش، کمتر به نقاط منفی آن فکر می کنند و به همین خاطر قدرت ایده پردازی و خلاقیت آنها بالاتر است.

10

چه اتفاقی می افتد که یک فرد چپ دست می شود؟

در پاسخ به این سوال محققان هنوز کاملا مطمئن نیستند، اما تحقیقات زیادی نشان داده تعامل پیچیده ای از ژن ها و طبیعت این مسئله را باعث می شود. در حالی که ژن های خاصی به نام “ژن های چپ دستی” هم پیدا نشده اند. اما چیزی که ما می بینیم این است که افراد چپ دست در خانواده و اصل و نسبشان چپ دست های بیشتری داشته اند.

وسایلی که برای راست دست ها ساخته شده است:

۱ – سوراخ های دسته‌ی قیچی یک اندازه نیستند. آنها برای راست دستان طراحی شده‌اند.

1

۲- زونکن‌ها و بسیاری از مکانیزم‌های دفترهای فنری مشابه، برای راست دستان طراحی شده‌اند.

2

۳- دکمه شاتر در عموم دوربین‌های عکاسی در سمتی قرار می‌گیرد که راست دستان راحت‌تر آن را فشار دهند. چپ دستان هنگام عکس گرفتن (اگر امکان تاچ روی صفحه نباشد) با لرزش دست روبرو می‌شوند.

3

۴- چپ دست‌ها و ماجرای صندلی‌های کلاس و مدرسه و دانشگاه، چیزی است که همه قبلاً به آن توجه کرده‌اند.

4

۵- دنده و جالیوانی داخل ماشین هم برای راست دست‌ها طراحی شده است. مگر اینکه در انگلیس زندگی کنید.

5

۶- قسمت صفحه کلید عددی در سمت راست کی بورد،‌ همیشه یک فضای زائد غیر قابل استفاده برای چپ دست‌هاست. دکمه‌های پرکاربرد را هم در جایی قرار داده‌اند که چندان به آن دسترسی ندارند!

6

۷- این بار که متر اندازه‌گیری کنار دستتان بود، کمی دقت کنید تا متوجه شوید که چپ دست‌ها، حتی برای در دست گرفتن متر هم مشکل دارند!

7

۸– پلی استیشن و همه بازی‌های مشابه، عمدتاً برای راست دستان طراحی شده است. معدود شرکت‌هایی هستند که برای چپ دست‌ها هم گزینه‌های خاص ارائه می‌کنند.

8
۹- در بانک‌ها، عموماً خودکارها را به شکلی می‌گذارند که راست‌ دست‌ها راحت تر بردارند. چپ دست‌ها فقط جایی شانس دارند که مشتری مداری خیلی مهم نیست و خودکار را بی حساب و کتاب جلوی مشتری می‌اندازند و قرار می‌دهند! (در کشورهای توسعه یافته که خیلی به مشتری توجه می‌شود، تلاش می‌کنند که خودکار از لحاظ دسترسی در محل مناسبی باشد!)

9

شیر دستشویی ها:

اگر دقت کرده باشید شیر آب سرد دستشویی ها (که با آن بیشتر سر و کار داریم) سمت راست هست که برای راست دست ها مناسب تره

11

قطعاً سختی‌های چپ دست‌ها، بیشتر از موارد فوق است.

از این اقلیت پنج یا ده یا پانزده درصدی تقاضا می‌کنیم به رغم تمام سختی‌ها و موقعیت نامناسب صفحه کلید و سایر موانع، اگر موارد دیگری را می‌بینند که در فهرست بالا مورد اشاره قرار نگرفته، در قسمت پایین این نوشته مورد اشاره قرار دهند.

منابع:

متمم

خرداد نیوز

باشگاه خبرنگاران

 

درباره نویسنده

علی پژوهی

علی پژوهی هستم متولد سال 1380 مدیر و تنها نویسنده ی نیونش(البته فعلا)

افزودن دیدگاه

نظر بدهید

*

code


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php73) in Unknown on line 0