دانستنی ها

اولین کامپیوتر های جهان

نوشته شده توسط علی پژوهی

استفاده از کامپیوتر امروزه به ساده ترین و عادی ترین کار های زندگی روزمره تبدیل شده اند اما در گذشته ای نه تنها دور کامپیوتر ها عمومیت و کوچکی فعلی را نداشتند و استفاده از آن ها بار ها پیچیده تر و سخت تر بود
در این مطلب به معرفی برخی کامپیوتر های قدیمی و مشخصات آن ها میپردازیم

۱-انیاک:

انیاک

در سال ۱۹۴۳ میلادی فیزیکدانی بنام دکتر جان ماکلی  با همکاری جان آدام پرسپر اکرت که مهندس برق بود شروع به ساختن اولین رایانه الکترونیکی همه منظوره نمود. این رایانه که در ساختن آن علاوه بر اجزاء الکترومکانیکی از نوزده هزار لامپ خلاء استفاده شده بود و ۱۳۰۰۰۰ وات انرژی مصرف می‌کرد و ۱۴۰ متر مربع جا اشغال می‌کرد بنام انیاک نامگذاری شد. انیاک در سال ۱۹۴۶ میلادی آماده نصب و راه‌اندازی گردید و در زمان خود پیچیده‌ترین دستگاه الکترونیکی جهان بود. این رایانه قادر به انجام سیصد عمل ضرب در هر ثانیه بود و قادر بود کار دستی ۳۰۰ روزه را در یک روز انجام دهد. کامپیوتر انیاک ۳۰ تن وزن داشت. انیاک در سال ۱۹۵۶ از دور خارج شد.

تبلیغات:

۲-زد۳:

زد۳

زد۳ ابداع شده توسط کنراد تسوزه، نخستین رایانه عملیاتی کاملاً خودکار قابل برنامه ریزی جهان بود. زد۳ با ۲۰۰۰ رله ساخته شد. این ماشین در سال ۱۹۴۱ کامل شد.

رله های زد 3

۳-کمودور ۶۴:

کمودور ۶۴ نام نوعی از رایانه‌های خانگی بود که با علامت‌های اختصاری C64، C=64 و (Commodore Business Machines) و به معنی ماشین‌های اداری کمودور) شناخته می‌شود.

کمودور ۶۴

تولید کمودور در ژانویه ۱۹۸۲ میلادی توسط شرکت بین‌المللی کمودور  آغاز شد و در آوریل سال ۱۹۹۴ میلادی متوقف گردید. برنامه نویسان دهه شصت شمسی آن را به عنوان نخستین رایانه‌ای می‌شناسند که در ایران به خانه‌ها راه یافت.

کمودور ۶۴

هیچ رایانهٔ شخصی در دنیا به اندازه کمودور ۶۴ فروش نداشته؛ به گونه‌ای که بیش از ۱۷ میلیون دستگاه آن در این محدوده زمانی به فروش رفته‌است. میزان فروش این کامپیوتر شخصی در حدود ۲ میلیون دستگاه در سال بوده‌است. به طوری که در یکی از مصاحبه‌های انجام شده در سال ۱۹۸۹ با سام ترامیل (فرزند موسس شرکت کمودور) نقل قول شده‌است که “زمانی که من در کمودور بودم، ما ماهانه ۴۰۰،۰۰۰ کمودور ۶۴s برای چندین سال می‌ساختیم.”

کنسول کومودور 64

کنسول کومودور ۶۴ 

۴-زیراکس آلتو

زیراکس آلتو

زیراکس آلتو یکی از نخستین رایانه‌هایی بود که برای استفادهٔ شخصی طراحی شد  و مسلماً می‌توان آن را نخستین رایانه شخصی دانست. این رایانه در سال ۱۹۷۳ میلادی توسط زیراکس پارک ساخته شد و اولین رایانه‌ای بود که تشبیه دسکتاپ را به کار برد و از موس در میانای نگاره‌ای کاربر استفاده کرد.

۵-اپل ۱:

اپل 1

اپل I  یک رایانه شخصی است که در سال ۱۹۷۶ توسط شرکت اپل به بازار عرضه شد. این رایانه توسط استیو وزنیاک طراحی و دست‌ساز شد. دوست وزنیاک یعنی استیو جابز ایده فروش این رایانه را داشت. اپل I نخستین محصول اپل بود. این رایانه که دارایپردازشگر ۱ مگاهرتز و ۴ کیلوبایت حافظه بود ۶۶۶ دلار قیمت داشت و ساخت آن تا سال ۱۹۷۷ ادامه داشت.

اپل 2

اپل ۲

اپل 3

اپل ۳

اینم تصاویر اولین موس جهان:

اولین موس جهان

اولین موس جهان

تبلیغات:

درباره نویسنده

علی پژوهی

علی پژوهی هستم متولد سال 1380 مدیر و تنها نویسنده ی نیونش(البته فعلا)

نظر بدهید

*

code