دانستنی ها

ساعتی که سال ها را نشان میدهد

نوشته شده توسط علی پژوهی

بنیانگذار شرکت آمازون درحال ساخت ساعتی است که به جای ثانیه ها,دقیقه ها,روز ها و ماه ها به ترتیب سالها,دهه ها,قرن ها و هزاره ها را نسان میدهد و قرار است به مدت ۱۰ هزار سال کار کند.

به گزارش مهر،  “دیوژن” فیلسوف بزرگ یونانی در قرن چهارم قبل از میلاد گفت: “زمان آینه جاودانگی است”. این نقل قول نشان می دهد که مفهوم زمان یکی از مهمترین دغدغه های بشر و الهام بخش بسیاری از اختراعات و اکتشافات بوده است.

یکی از تازه ترین پروژه هایی که در ادامه این دغدغه ذهنی بشر انجام شده، ساعتی به نام “ساعت ۱۰ هزار ساله” (۱۰,۰۰۰-Year Clock) است که به نام “جف بزوس”، رئیس و بنیانگذار سایت آمازون ثبت شده است.

تبلیغات:
جف بزوس

جف بزوس

این ساعت که ۶۰ متر ارتفاع دارد باید زمان را به مدت ۱۰ هزار سال نشان دهد. این ساعت درحال حاضر در فاز ساخت در لابراتوارهای علمی است و قرار است در یک کوه قدیمی در “سیه را دیابلو” واقع در غرب تکزاس نصب شود.

این ساعت از نظر حساسیت با ساعتهایی که میلیونها نفر در هر روز به مچ دست خود می بندند تفاوت دارد. به طوریکه این دستگاه غول پیکر و عظیم به جای اینکه در هر ثانیه جلو برود به مدت ۱۰۰ قرن یا ۱۰ هزار سال، هر ۳۵۶ روز یکبار یک تیک کوچک خواهد کرد.

همچنین علاوه بر نشان دادن سالها به جای ثانیه ها این ساعت در عوض نشان دادن دقیقه ها و ساعتها به ترتیب قرنها و هزاره ها را نشان خواهد داد.

ساعت 10 هزار ساله ساعت 10 هزار ساله

اولین اندیشه های این پروژه به سال ۱۹۹۵ زمانی که “دنی هیلیز”، مخترع آمریکایی اظهار داشت که می خواهد ساعتی بسازد که توانایی نشان دادن سالها را داشته باشد باز می گردد.

از آن زمان این پروژه در سایه باقی مانده بود تا ۶ سال قبل که “جف بزوس” تصمیم گرفت هزینه های بخشی از آن را تامین کند.

به علاوه، بنیانگذار آمازون سایتی را راه اندازی کرد که در آن پیشرفت کار را نشان می دهد. درحال حاضر، فازهای پروژه سازی و طراحی این ساعت به آخر رسیده اند و اکنون قرار است ساخت قسمتهای مختلف آن که هر یک از آنها می توانند در نوع خود بی نظیر باشند آغاز شود.

براساس گزارش وب نیوز، همچنین تیمی که در این پروژه کار می کند جشنهایی برای سالگردهای بزرگداشت اولین و دهمین سال زندگی این ساعت را برنامه ریزی کرده اند و برنامه های نیز برای جشن تولد ۱۰۰، ۱۰۰۰ و ۱۰۰۰۰ سالگی این ساعت را هم تدارک دیده اند.

جف بزوس در این خصوص توضیح داد: “ما این برنامه ها را به عنوان میراثی برای نسلهای آینده به یادگار می گذاریم.”

ساعت 10 هزار ساله

از آنجا که این ساعت قرار است ۱۰۰ قرن کار کند می تواند به مثابه یکی از مهندسی ترین آثار عصر ما برای آیندگان باشد.

آدرس سایت این ساعت:آدرس

تصاویر بیشتر:

ساعت 10 هزار ساله ساعت 10 هزار ساله ساعت 10 هزار ساله

ساعت 10 هزار ساله ساعت 10 هزار ساله اجزای ساعت 10 هزار ساله اجزای ساعت 10 هزار ساله

اجزای ساعت 10 هزار ساله اجزای ساعت 10 هزار ساله اجزای ساعت 10 هزار ساله

تبلیغات:

درباره نویسنده

علی پژوهی

علی پژوهی هستم متولد سال 1380 مدیر و تنها نویسنده ی نیونش(البته فعلا)

3 نظر

نظر بدهید

*

code