دانستنی ها

اثر انگشت,علت و استثناها

نوشته شده توسط علی پژوهی

تمامی ما اعم از زن و مرد و کوچک و بزرگ میدانیم که اثر انگشت چیست.بیشتر کارمندان در محل کارشان از اثر انگشت استفاده میکنند و یا ما در هر روز به نحوی با اثر انگشت سر و کار داریم
اما آیا تا به حال از خود پرسیده اید که این اثر انگشت به چه دردی میخورد؟ و یا چگونه این آثار بر جای میمانند؟یا اصلا کسانی وجود دارند که اثر انگشت نداشته باشند و این که در دو قلو های همسان این اثر انگشت یکی هست یا نه؟
در این پست ما پرده از تمامی این سوالات بر می داریم

اثرانگشت:

اثرانگشت چیست؟

اثرانگشت برجستگی‌های بسیار ریز (قابل رؤیت با چشم غیره مسلح) است که در لایه اپیدرم پوست کف دست‌ها و پاها وجود دارد. به علت ترشحات چربی زیر پوست این آثار انگشت بر اجسام صاف قرار می‌گیرد که همچنین برای وضوح آن می‌توان از پودری استفاده کرد که جذب این چربی‌ها شده و آنها را به‌صورت واضح نمایان سازد.

علت به وجود آمدن اثر انگشت چیست؟

ایجاد اثر انگشت یک صفت ارثی- محیطی است که هر عامل قبل از تولد می‌تواند بر آن اثر گذارد مانند فشارهای روحی و روانی بر مادر و حتی فشاری که نوزاد وقت تولد متحمل می‌شود و حتی کمی تفاوت در درازای بند ناف باعث تغییر خطوط سرانگشت می‌شود. اثر انگشت کمی پس از تولد کاملاً تثبیت شده و غیر قابل تغییر است.

میزان دقت اثر انگشت تا چقدر است؟

میزان دقت اثر انگشت بسیار بالا است به طوری که از هر ۶۴ میلیارد نفر دو نفر اثرانگشت یکسان دارند این بدین معناست که اگر ما ۵۷ میلیارد نفر دیگر را هم به کره‌ی زمین اضافه کنید تنها دو نفر ممکن است اثرانگشت شبیه به هم داشته باشند.
اثرانگشت حتی در دوقلو‌های همسان هم متفاوت است (به دلیل آثار محیطی) و هیچ‌کدام از ۱۰ انگشت دست اثرانگشت مثل هم ندارند به همین دلیل در تشخیص هویت و انگشت‌نگاری از همه انگشتان دودست نمونه‌برداری می‌شود.

چه کسانی اثرانگشت ندارند؟

دست بدون اثر انگشت

شاید با دیدن پرسش بالا آن را غلت فرض کنید یا بگویید نوزادان اما افراد بالغی هستند که به دلیل جهش در ژن‌ها اثرانگشت ندارند و نمی‌توانند به سادگی دیگران احراز هوییت را انجام دهند این ویژگی هم مانند داشتم اثرانگشت ژنی هست.

کاربرد اثر انگشت:

تشخیص اثر انگشت در کار هایی که احراز هوییت فرد اهمیت بالایی دارد استفاده می‌شود مانند کارهای بانکی، اعلام ورود و خروج در شرکت‌ها، پاسپورت (در بعضی کشور ها مانند کشور های اروپایی) و حتی تشخیص اثر انگشت در باز کردن قفل موبایل ها هم به کار میرود.

اسکنر اثر انگشت در لپ تاپ ها

اسکنر اثر انگشت در لپ تاپ ها جهت امنییت(موجود در ایران)

گذرنامه بیومتریک اروپایی

گذرنامه بیومتریک اروپایی٬ اثرانگشت دیجیتال دارنده٬ ثبت‌شده در جلد پاسپورت.

آیا به جز اثر انگشت اعضا ی دیگر بدن هم با این ویژگی وجود دارند؟

بله قرنیه ی چشم انسان و سطح زبان هم دارای این ویژگی ها هستند اما به اثر انگشت توجه بیشتری میشود و کار برد بیشتری دارد.

اسکنر قرنیه ی چشم

اسکنر قرنیه ی چشم

 

اثر انگشت در قرآن:

هنگامی که قرآن از آسان بودن زنده کردن انسان توسط خداوند دارد تأکید زیادی بر اثرانگشتان انسان دارد
آیا انسان می پندارد که ریزه های استخوان هایش را گرد نخواهیم آورد آری بلکه تواناییم که خطوط سر انگشتانش را هم یکایک درست و بازسازی کنیم (موزون و مرتب کنیم) سوره قیامت آیه ۳-۴
من خیلی توضیحی در این مورد نمیدم خودتون راجع به این شگفتی تفکر کنید

منابع:
سایت بیتوته
ویکی پدیای فارسی

درباره نویسنده

علی پژوهی

علی پژوهی هستم متولد سال 1380 مدیر و تنها نویسنده ی نیونش(البته فعلا)

2 نظر

نظر بدهید

*

code


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php73) in Unknown on line 0