اشتراک گذاری, , گوگل پلاس, پینترست,

پرینت

پست شده در:

عینک های هوشمند (فتوکرومیک)

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 2 رای (با یه رای مهمونمون کن)

QR:  عینک های هوشمند (فتوکرومیک)
تبلیغات:

ممکن هست دوستانتان یا بستگانتان از عینک های فتوکرومیک استفاده کنند یا خدای نکرده خودتان مجبور به استفاده از عیک طبی باشید و بنا به دلایلی عینک فتوکرومیک را برگزینید

اما آیا تا به حال از خود پرسیده اید که کارکرد این عینک ها چیست,برای چه ساخته شده اند,چه کسی آن ها را ساخته و…

تبلیغات:

در این پست ما به برخی از این سوالات پاسخ میدهیم

عینک های فتوکرومیک:

کارکرد عینک های فتوکرومیک

به عینک(عدسی) که در برابر نور زیاد تیره و در برابر نور کم روشن میشود عینک فتوکرومیک میگویند.در اکثر موارد تیره شدن عینک ظرف نیم دقیقه صورت می گیرد و حال آن که روشن تر شدن آن حدود ۵ دقیقه طول می کشد که از نظر رنگ نیز به صورت یکنواخت و یا سایه روشن عرضه می شوند.

تبلیغات:  

هدف عینک های فتوکرومیک:

هدف اصلی عینکهای فتوکرومیک جلوگیری از ورود پرتوهای ماوراء بنفش و مادون قرمز به چشم می‌باشد. اشعه ماوراء بنفش اثرات بسیار زیادی بر روی چشم به جا می‌گذارد. قرنیه چشم اولین محل تماس این اشعه با چشم است. نظر به اینکه قسمت زیادی از این اشعه در قرنیه جذب می‌شود، لذا آثار و علائمی نیز به جا می‌گذارد و هر چه شرت اشعه بیشتر باشد، این اشعه به قسمتهای درونی‌تر از عدسی چشم رسیده و منجر به ایجاد آب مروارید می‌گردد.

عینک های فتوکرومیک چگونه کار میکنند؟

در عدسی این گونه عینک ها بلورهای کوچک و شفاف نقره کلرید وجود دارد. این بلورها در برابر نور به اتم های نقره(Ag) و کلر(Cl) تجزیه می شوند و ذرات نقره مانع عبور نور شده و رنگ تیره ایجاد می کند. میزان تجزیه نقره کلرید به شدت نور بستگی دارد؛ هرچه نور شدید تر باشد عمل تجزیه بیشتر و تیرگی عدسی نیز بیشتر خواهد شد ولی با کاهش نور واکنش برگشت انجام شده و رنگ عدسی روشن می شود.

برتری آن ها نسبت به عینک های معمولی:

همانطور که در مطالب بالا گفته شده بود عینک های فتوکرومیک مانع ورود پرتوهای ماوراء بنفش و مادون قرمز به چشم میشود.و عینک های معمولی این ویژگی را ندارند لذا این میتواند برتری عینک های فتوکرومیک نسبت به عینک های معمولی با عدسی معمولی باشد.

 

تبلیغات:

حمایت از ما

نوشتن مطالب و انتشار اونا یکم سخته از طرفی نگه داری سایت هم هزینه هایی داره(هزینه ی خرید دامنه،هاست،هزینه ی طراحی و...) اگه براتون امکان داره لطفا با پرداخت خودتون مقدار کمی در هزینه های سایت سهیم باشید تا ما هم بتونیم براتون مطالب مفید منتشر کنیم حمایت از ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code