دانستنی ها

مضرات سیگار کشیدن

نوشته شده توسط علی پژوهی

تمامی ما از پیر گرفته تا جوان اطلاعاتی (چه کم و چه زیاد) در مورد انواع دخانیات از جمله سیگار داریم

اما افرادی بدون توجه به این اخبار و تنها با اتکا به جمله هایی مانند “اینا همش الکیه” یا “بکش حالشو ببر” باز هم به کشیدن آن ادامه میدهند

غافل از این که کشیدن سیگار هر ساله، بیشتر از مجموع تلفات ایدز، الکل، مواد مخدّر، تصادفات رانندگی، قتل ، خودکشی و آتش سوزی موجب مرگ ومیر افراد می شود. و ضربه ای که کشیدن سیگار بر فرد و خانواده اش میگذارد ده ها برابر خوشی کادب مصرف سیگار هست

تبلیغات:

در این پست با استفاده از سخنان متخصصان مختلف در مورد سیگار به این مقوله مهم میپردازیم

مضرات سیگار:

سیگار کشیدن

مضرات قلبی سیگار:

تشدید تصلب شرایین

افزایش احتمال لخته شدن خون

اختلالات کلسترول خون

افزایش فشارخون

انقباض سرخرگها (کاهش خونرسانی)

کاهش محتوای اکسیژن خون (خونرسانی ناموثر)

به خطر انداختن سلامت خانواده

مضرات دیگر سیگار:

١- از دست دادن موها
با تضعیف سیستم ایمنی افراد سیگاری در اثر مصرف مواد دخانی، بدن این افراد مستعد ابتلا به انواع بیماریها از جمله «لوپوس اریتماتوز» می‌شود که این بیماری می‌تواند عامل از دست دادن موها، ایجاد زخم‌ در دهان، جوش‌های پوست روی صورت، سر و دست‌ها شود.

‌٢ – آب مروارید (کاتاراکت)
افراد سیگاری ‌۴٠ درصد بیش از افراد دیگر در معرض ابتلا به آب مروارید، کدر شدن عدسی چشم و ممانعت از عبور نور و در نهایت نابینایی هستند.

‌٣ – چین و چروک
استعمال دخانیات باعث از بین بردن پروتئین‌های انعطاف دهنده پوست می‌شود؛ همچنین باعث تحلیل بردن ویتامین A و محدود کردن جریان خون در عروق پوست می‌گردد.
پوست افراد سیگاری خشک و دارای خطوط و چین خوردگی‌های ریزی در اطراف لبها و چشمهاست.

‌۴ – ضایعات شنوایی
افراد سیگاری ‌٣ برابر بیش از افراد غیر سیگاری به عفونت گوش میانی دچار می‌شوند.

‌۵ – سرطان پوست
افراد سیگاری ‌٢ برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر ابتلا به نوعی سرطان پوست (پوسته پوسته شدن، برجستگی روی پوست) قرار دارند

‌۶ – فساد دندانها
افراد سیگاری ‌۵/١ مرتبه بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر از دست دادن زودرس دندانها هستند.

‌٧ – پوکی استخوان
منواکسید کربن یکی از اصلی‌ترین گازهای سمی در خروجی اگزوز اتومبیل و دود سیگار است، میل ترکیبی این گاز با خون بسیار بالاتر از اکسیژن است. این گاز باعث کاهش قدرت عمل اکسیژن در خون افراد سیگاری حرفه‌ای تا ‌١۵ درصد می‌شود.
استخوان‌های افراد سیگاری تراکم خود را از دست داده و به راحتی شکسته می‌شود همینطور زمان التیام یافتن و جوش خوردن آنها پس از شکستگی تا ‌٨٠ درصد افزایش پیدا می‌کند.

‌٨ – بیماریهای قلبی
بیماریهای قلبی ـ عروقی ناشی از استعمال دخانیات بیش از ‌۶٠٠ هزار نفر را در سال در کشورهای توسعه یافته از بین می‌رود استعمال دخانیات باعث افزایش ضربان قلب، بالا رفتن فشار خون، افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا و گرفتگی عروق و نهایتا ایجاد حمله قلبی و سکته می‌شود.

‌٩ – زخم معده
استعمال دخانیات مقاومت معده را در برابر باکتریها پایین می‌آورد؛ همچنین باعث تضعیف معده در خنثی سازی اسید معده و مقاومت در برابر آن بعد از غذا خوردن و بر جای ماندن باقیمانده اسید در معده و در نتیجه تخریب دیواره آن می‌شود.
زخم معده افراد سیگاری به سختی درمان می‌شود و احتمالی بهبودی آن تا زمانی که فرد سیگاری اکثرا اندک است.

‌١٠- تغییر رنگ انگشتان
قطران موجود در دود سیگار در اثر استعمال مستمر دخانیات روی انگشتان و ناخنها جمع شده و باعث تغییر رنگ آنها به قهوه‌ای مایل به زرد می‌شود.

‌١١ – سرطان رحم و سقط جنین
استعمال دخانیات در دوران بارداری می‌تواند باعث افزایش خطر زایمان نوزاد با وزن کم و بروز مسایل بهداشتی در آینده شود. سقط جنین در مادران سیگاری ‌٢ تا ‌٣ برابر بیشتر است

‌۱۲ – سرطان
بیش از ‌۴٠ عنصر سرطانزا در دود سیگار وجود دارد احتمال سرطان ریه ‌٢٢ مرتبه بیشتر از افراد غیر سیگاری است.
طبق تحقیقات بی شماری که انجام شده است در صورت ادامه استعمال دخانیات توسط افراد سیگاری، احتمال مبتلا شدن آنها به انواع سرطان‌های دیگر از قبیل زبان، دهان، غدد، بزاق و حلق (‌۶ تا ‌٢٧ برابر)، سرطان بینی (‌٢ مرتبه بیشتر)، گلو (‌١٢ مرتبه)، مری (‌٨ تا ‌١٠ برابر)، حنجره (‌١٠ تا ‌١٨ برابر)، معده (‌٢ تا ‌٣ برابر)، کلیه (‌۵ برابر)، آلت تناسلی مرد (‌٢ تا ‌٣ برابر)، لوزالمعده (‌٢ تا ‌۵ برابر) مقعد (‌۵ تا ‌۶ مرتبه) وجود دارد.

نتایج تحقیقات حاکی از آن است چنانچه افراد در سنین نوجوانی شروع به کشیدن سیگار کنند (بیش از ‌٧٠ درصد موارد سیگاری شدن در این مرحله اتفاق می‌افتد) و مدت ‌٢٠ سال یا بیشتر به این عمل ادامه بدهند بین ‌٢٠ تا ‌٢۵ سال زودتر از افرادی که به هیچ‌وجه در زندگی سیگار نکشیده‌اند، خواهند مرد.
تنها سرطان ریه یا بیماریهای قلبی پیامدهای استعمال دخانیات نیست بلکه مجموعه‌ای از مسایل و مشکلات بهداشتی در ارتباط با مصرف مواد دخانی وجود دارد که می‌تواند به لحاظ شرایط جسمانی و مقاومت ایمنی در افراد سیگاری بروز می‌کند، که برخی از آنها عبارتند از:

عوارض جانبی سیگار بر زیبایی:

سیگار کشیدن شما را سالخورده می‌کند

در کنار صدمات ناشی از نور خورشید و شرایط سخت زندگی، نیکوتین هم می‌تواند سال‌ها به سن شما بیفزاید! بر اساس گفته‌های دکتر نیکولاس پریکون، متخصص بیماری‌های پوستی، تأثیرات سیگار کشیدن بر پیری بدن بسیار قابل توجه است. هنگامی که ما تنها یک پک از دود سیگار را به داخل می‌دهیم، بیش از یک تریلیون رادیکال آزاد در ریه‌های ما ساخته می‌شوند که باعث واکنش‌های التهابی خواهند شد و در سراسر بدن به گردش در خواهند آمد.

اگر این برای ترغیب کردن شما به ترک سیگار کافی نیست، باید بدانید که در سال ۱۹۸۵، واژه ی «چهره‌ی فرد سیگاری» به واژه‌نامه‌ی پزشکی افزوده شده است. ویژگی‌های «چهره‌ی فرد سیگاری» که اشخاص را پیرتر از سن واقعی‌شان نشان می‌دهد اینطور تعریف شده است: خطوط یا چروک‌هایی در صورت، مشهود در لب‌های بالایی و پایینی، یا گوشه‌های چشم‌ها، خطوط عمیقی بر روی گونه‌ها، یا خطوط متعدد کم عمق بر روی گونه‌ها و فک پایین.

سیگار کشیدن باعث از بین رفتن کلاژن در پوستتان می‌شود

سیگار حاوی بیش از ۴ هزار سم است که بسیاری از آن‌ها مستقیماً جذب خون می‌شوند، و توسط خون به بافت پوستی شما برده خواهند شد. همچنین سیگار کشیدن باعث خواهد شد رگ‌های لایه‌های فوقانی پوست منقبض شوند، بنابراین سطح اکسیژن در خون نیز کاهش پیدا خواهد کرد که باعث کاهش سطح کلاژن در پوست خواهد شد.

سیگار کشیدن پوست را نازک می‌کند

متخصص پوست و زیبایی جین مارش می‌گوید: پوست یک فرد سیگاری بدلیل گردش خون ضعیف، معمولاً نازک‌تر است، که باعث خواهد شد نشانه‌های سالخوردگی قابل مشاهده‌تر بوده و خطوط و چین و چروک‌ها پابرجاتر شوند.

با استفاده از تکنیک اولتراسوند برای ارزیابی ضخامت پوست قسمت داخلی بازو، نتایج آشکاری بدست آمد، پوست افراد سیگاری چهار برابر نازک‌تر از افراد غیر سیگاری بود، حتی در برخی موارد این مقدار به ۴۰ درصد می‌رسید!

سیگار کشیدن می‌تواند شکل بدنتان را تغییر دهد

اگر حفظ تناسب اندام برایتان همچین کار سختی هم نباشد، باید بدانید که سیگار کشیدن می‌تواند باعث عدم تعادل در هورمون‌های زنانه شود، که منجر به تغییر شکل بدنتان خواهد شد و همه‌ی زحماتتان را به باد می‌دهد. ممکن است شنیده باشید که سیگاری‌ها معمولاً لاغرتر از افراد غیر سیگاری هستند.

هرچند سیگار کشیدن بر سیستم غدد مترشحه داخلی تأثیر می‌گذارند و شکل بدن دستخوش تغییر می‌شود، ولیکن باعث افزایش نسبت دور کمر به دور باسن نیز خواهد شد.

بنابراین، به جهت سیگار کشیدن و ایجاد تغییرات در هورمون‌ها به رغم وزن کمتر، سیگاری‌ها تمایل به داشتن شکم چاق و پاهای لاغر هستند. در نتیجه این اتفاقات، افراد سیگاری میزان نرمالی از چربی را بصورت غیر نرمال ذخیره می‌کنند، که باعث خواهد شد بدنشان شکل سیب شود!

از دیگر عوارض کشیدن سیگار

نیکوتین و مواد سمّی موجود در سیگار فرآیند سم‌زدایی در بدن را مختل می‌کنند، در نتیجه سلول‌های بدن آسیب می‌بینند و باعث بروز بیماری‌های مختلفی مثل سرطان ، افزایش کلسترول خون ، مشکلات قلبی – عروقی و گردش خون ، اختلالات تنفسی و افزایش خطر پوکی استخوان می‌شوند.

هم‌چنین سیگار کشیدن باعث عدم جذب کافی ویتامین‌ها و املاح و کمبود آنها در بدن می‌شود. آنتی اکسیدان‌ها از بروز برخی بیماری‌ها مثل آترواسکلروز و بیماری قلبی-عروقی و سکته های مغزی و سرطان های مختلف جلوگیری می‌کند. استعمال دخانیات سبب آسیب به پوشش جدار رگهای خونرسانی کننده قلب، مغز و سایر اعضای بدن میشود. جدار آسیب دیده سرخرگها بویژه در حضور اختلالات چربی خون (کاهش کلسترول HDL یا “کلسترول خوب” ) در مقابل تشکیل پلاک آترواسکلروز (تصلبشرایین) آسیب پذیرتر هستند.

با تشکیل پلاک جریان خون محدود میشود. حال بسته به محل اترواسکلروز در صورت انسداد سرخرگهای کرونری احتمال ایجاد حمله قلبی و در صورت انسداد سرخرگهای مغز ، سکته مغزی و در صورت انسداد عروق محیطی عامل خطری برای ایجاد بیماری عروق محیطی است که در آن رگهای دست و پا درگیر و موجب درد حرکتی پا میشوند. زمانیکه تصلب شرایین با سایر عوامل خطر همراه میگردد (به عنوان مثال فشارخون بالا و کلسترول بالای خون)، میزان خطر باز هم بیشتر میشود.

مضرات سیگار کشیدن

مضرات سیگار بر جامعه:

علاوه بر این که سیگار کشیدن باعث میشود جامعه نیروی جوان خود را از دست بدهد و همچنین باعث کثیف شدن هوا و زمین خیابان ها میشود با یک حساب سر انگشتی میتوان به ضرری که سیگار بر اقتصاد جامعه وارد میکند پی بریم

اگر ما فرض کنیم که هر فرد سیگاری به طور متوسط یک پاکت سیگار در روز میکشد و قیمت هر پاکت ۲ هزار تومان است پس:

۲۰۰۰(قیمت هر پاکت سیگار) × ۳۶۵(تعداد روز های سال)=۷۳۰۰۰۰

یعنی هر فرد سیگاری به طور متوسط ۷۳۰ هزار تومن را در سال به خرید سیگار اختصاص میدهد

خب حالا ما ۱۱ ملیون سیگاری در ایران داریم یعنی:

۱۱۰۰۰۰۰۰(تعداد سیگاری های ایران) × ۷۳۰۰۰۰(متوسط خرید سیگار در سال برای یک فرد)=۸۰۳۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ تومان

یعنی در هر سال فقط ۸۰۳۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ تومان از بودجه ی کشور دود میشود.

عوارض سیگار کشیدن در زنان:

  • زنان سیگاری، هم چون مردان سیگاری در معرض بیماری های قلبی _ عروقی، اختلالات تنفسی و انواع سرطان ها هستند. علاوه بر آن، درصد پوکی استخوان در بین زنان سیگاری بسیار بالاتر است.
  • در دو دهه گذشته، تعداد مبتلایان زن سیگاری به سرطان سینه روند صعودی داشته است و همین امر موجب مرگ زودرس آنان می شود. همین طور تعداد مبتلایان زن سیگاری به بیماری های ریوی ۶ برابر شده است.
  • سیگار کشیدن زنان خطر ابتلا به بیماری های قلبی _ عروقی را در آنان دو برابر می کند و احتمال ابتلا به سرطان ریه را در آنها ۸۰ درصد افزایش می دهد.
  • عوارض جانبی سیگار کشیدن در زنان موجب سقط جنین، یائسگی زودرس، ناباروری و تولد نوزادان کم وزن می شود که متاسفانه به رغم دانستن این موضوع، بازهم از هر ۵ نفر زن یک نفر سیگار می کشد.
  • زنانی که در دوران بارداری سیگار می کشند،  احتمال تولد کودکان معلول و بروز رفتارهای ضد اجتماعی را در فرزندان شان افزایش می دهند.

شایع ترین تاثیرات نیکوتین این است که بر تکامل مغز جنین تاثیری منفی می گذارد و موجب نقص سیستم عصبی کودک می شود. تحقیقات نشان می دهند تولد کودکان معلول و نارسا در زنان سیگاری ۳ برابر بیشتر از زنان غیرسیگاری است.

  • دختران جوان با کشیدن حداقل ۵ سیگار در روز موجب تضعیف عملکرد دستگاه تنفسی خود می شوند و این ناراحتی در دختران بیشتر از پسران جوان بروز می کند. ادامه این روند تا سن ۲۰ سالگی موجب اختلالات تنفسی و کاهش کارایی ریه آنها می شود.
  • متاسفانه دختران و زنان سیگاری، وابستگی بیشتری به سیگار پیدا می کنند و هنگام ترک مشکلات بیشتری دارند.
  • آمار مربوط به مرگ و میر سیگاری ها بیش از آمار مربوط به بیماری هایی مثل ایدز و یا حتی اعتیاد است.

اغلب مردم برای این که انگیزه ای برای ترک سیگار به افراد سیگاری بدهند، درباره مسائل مالی و هدر رفتن پولی که صرف خرید سیگار می شود صحبت می کنند.

۳ اشتباه رایج درباره ترک سیگار

۱-برخی می‌گویند من سیگاری نمی‌شوم؛ چون تفننی سیگار می‌کشم و هر وقت خودم بخواهم، می‌توانم آن را کنار بگذارم. اشتباه می‌کنید! قضیه به این سادگی‌ها نیست. آمارها نشان می‌دهد از هر ۱۰ نفری که همین امروز سیگار را می‌گذارند روی لب‌هایشان و شروع می‌کنند به پُک زدن‌های هوسی و تفننی، لااقل ۴ نفرشان سیگاری‌های قهاری می‌شوند که تا آخر عمرشان به سمت و سوی ترک سیگار نمی‌روند.

۲-بعضی‌ها تصور می‌کنند بهترین روش ترک سیگار این است که هر روز، یک نخ کمتر از دیروز بکشیم تا روزی برسد که فقط یک نخ بکشیم و فردایش سیگار را برای همیشه بگذاریم کنار.

بالاخره این هم روشی است اما قطعا بهترین روش، این نیست. بر مبنای آمارها و شواهد موجود، بیش از ۸۰ درصد از سیگاری‌هایی که بالاخره موفق می‌شوند سیگار کشیدن را برای همیشه ترک کنند، از روش «قطع ناگهانی» استفاده می‌کنند.

در این روش، شما باید از یک روز به طور کاملا ناگهانی شروع ‌کنید به سیگار نکشیدن و این کار را برای همیشه ادامه دهید. با این وجود، سیگاری‌های افراطی و آنهایی که شدیدا به نیکوتین وابسته شده‌اند،‌ می‌توانند از برنامه‌های منسجم‌تری نیز برای ترک سیگار استفاده کنند: خودیاری، مشاوره پزشکی، دارودرمانی، آموزش‌های رفتاری و گروه‌درمانی.

۳- برخی می‌گویند من فقط روزی یکی دو نخ سیگار می‌کشم. هنوز به سیگار معتاد نشده‌ام که بخواهم آن را ترک کنم!
اعتیاد به سیگار از نظر سازمان جهانی بهداشت، دو تعریف کاملا مشخص دارد. تعریف اولش این است:‌ «هر کسی که تا این لحظه از عمرش ۱۰۰ نخ سیگار کشیده باشد، ‌به سیگار اعتیاد پیدا کرده است.» و تعریف دوم هم می‌گوید: «هر کسی که در طول یک هفته لااقل ۶ نخ سیگار بکشد، ‌به سیگار معتاد شده است.»

یعنی شما حتی اگر روزی یک نخ سیگار بکشید، باز هم یک معتاد به سیگار محسوب می‌شوید و این در حالی است که تاکنون ۴۵۶۰ ماده سمی و ۶۰ ماده سرطان‌زا در سیگار شناسایی شده و طبق آخرین آمارهای سازمان جهانی بهداشت، لااقل ۴۰ درصد از مرگ و میرهای قلبی و ۵/۱۲ درصد از کل مرگ و میرهای جهان، زیر سر همین سیگار است.

تبلیغات:

درباره نویسنده

علی پژوهی

علی پژوهی هستم متولد سال 1380 مدیر و تنها نویسنده ی نیونش(البته فعلا)

نظر بدهید

*

code