دانستنی ها

همه چیز در مورد گیاه خواری

نوشته شده توسط علی پژوهی

رژیم غذایی گیاهی و یا به اصطلاح رایجتر، گیاهخواری در بین بسیاری از مردم دیده میشود و روز به روز به تعداد افرادی که صرفا از گیاهان برای تغذیه استفاده میکنند افزوده میشود. ولی آیا شما یا اطرافیانتان چیزی در مورد گیاهخواری و فواید و مضرات آن و انواع آن میدانید؟

در این مطلب قصد داریم مهمترین ویژگی ها سوالاتی را که ممکن است در مورد گیاهخواری به وجود بیاید را مطرح کنیم و به آن پاسخ دهیم

گیاه خواری چیست؟

گیاه خواری همانطور که از اسمش پیداست یعنی خوردن گیاه این بدین معناست که افراد گیاه خوار گوشتی مصرف نمیکنند و فقط از گیاه ها  استفاده میکنند که البته گیاه خواری انواعی را دارد که در ادامه به آن میپردازیم

تبلیغات:

انواع گیاه خواری:

ـ گیاه خوار محض(Vegans): گیاه خوارانی که گوشت قرمز، ماهی، مرغ، تخم مرغ و لبنیات نمی خورند.
ـ لاکتووگان (vegetarians Lacto) :گیاه خوارانی که لبنیات هم می خورند.
ـ اووگان (Ovovegetarians) : گیاه خوارانی که تخم مرغ هم می خورند.
ـ لاکتواووگان (Lacto-ovovegetarians) : گیاه خوارانی که تخم مرغ و لبنیات هم می خورند .
ـ نیمه گیاه خوار (Semi-vegetarians) : گیاه خوارانی که ماهی و مرغ هم مصرف می کنند، ولی گوشت قرمز را مصرف نمی کنند .

فواید گیاهخواری:

۱-کنترل بهتر وزن

الگوی غذایی افرادی که رژیم گیاهی را پیگیری میکنند نسبت به سایر افراد به گونه ای است که کمتر دچار چاقی میشوند. شاید بخشی از این، به دلیل وجود کالری کم در غذاها باشد. دلیل دیگر این است که سبزیجات عمدتا حجم زیادی دارند و زودتر باعث احساس سیری میشوند.

چاقی و اضافه وزن یکی از عوامل افزایش دهنده ی ریسک ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی، افزایش فشار خون، دیابت نوع ۲ و برخی از انواع سرطانها است و تقریبا بیش از یک سوم افراد جامعه دچار چاقی هستند.

کنار گذاشتن مصرف غذاهای پر انرژی نظیر گوشت قرمز، کره و پنیرهای پرچربی باعث میشوند تا میزان کالری بدست آمده به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند.

۲-سلامت غذایی

از مزیتهای بالقوه ی گیاهخواری، ریسک کمتر ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی، کمتر بودن فشار خون و احتمالا افزایش طول عمر میباشد. البته تاثیر رژیم غذایی گیاهی بر افزایش طول عمر هنوز (تا زمان نگارش این مطلب) به طور قطعی اثبات شده نیست ولی شواهدی دال بر این موضوع وجود دارد.

مهمترین دلیل سلامتی اینگونه رژیم غذایی وجود منابعی همچون پتاسیم و فیبرها در سبزیجات، میوه جات و حبوبات است. سلامت سیستم قلبی و عروقی نیز به دلیل عدم مصرف چربیهای حیوانی است که از نوع چربیهای اشباع شده میباشند.

به علاوه، سطح کلسترول در گیاهان به میزان قابل توجهی کم می باشد. کلسترول عمدتا در منابع غذایی حیوانی یافت میشود و میتواند باعث افزایش بروز بیماریهای قلبی شود. توجه به این نکته ضروری است که کلسترول به تنهایی عامل خطرناکی نیست ولی با توجه به تغییر سبک زندگی انسان و کاهش فعالیتهای فیزیکی، افزایش کلسترول میتواند خطرناک باشد.

گیاه خواری

مضرات گیاهخواری:

احتمال کمبود مواد مورد نیاز بدن

یک رژیم غذایی گیاهی خوب میتواند پروتئین و میزان بیشتر نیازهای اصلی بدن را تامین کند ولی ویتامین B12 یکی از ویتامینهای لازم و ضروری است که تنها در منابع غذایی جانوری نظیر گوشت قرمز، گوشت مرغ، ماهی، تخم مرغ و محصولات لبنی یافت میشود.

بنابراین افراد گیاهخوار برای تامین این ویتامین باید از محصولات لبنی و یا تخم مرغ استفاده کنند (اگر تمایلی به استفاده از گوشت ندارند) و یا از قرص های مکمل غذایی استفاده کنند که در مقایسه با منابع طبیعی (لبنیات و تخم مرغ) انتخاب مناسبی نخواهد بود.

از طرفی جبران کمبود موادی همچون کلسیم و اسید چرب امگا-۳ از راه گیاهان کار ساده ای نیست و نکته ی دیگر از دست دادن فواید غذاهای دریایی برای گیاهخواران است.

 برنامه ی غذایی گیاهخواری:

برنامه ی غذایی زیر یکی از برنامه هایی است که افراد گیاهخوار میتوانند از آن استفاده کنند

صبحانه نهار عصرانه شام
شنبه پنیر سویا با گردو و سبزی تازه خورشت گل کلم کاپ کیک پرتقالی هموس یا ماست و  خیار خام وگان
۱شنبه شیک موز با کره بادام خورشت کرفس گیاهی شکلات گیاهی سمبوسه با سویا
۲شنبه ترکیب شیره و ارده با نان پلو مخلوط گیاهی شیرینی گردویی کتلت زنجبیل و لوبیا چیتی
۳ شنبه پودینگ شکلاتی خوراک دال عدس فرنی میرزا قاسمی گیاهی یا کبه (غذای لبنانی)
۴شنبه  عسل خرما با نان سوخاری آبگوشت گیاهی کیک موز سوسیس بندری
۵ شنبه پودینگ با شیر نارگیل هویج پلو شیرینی نارگیلی سبزیجات بخار پز
جمعه حلیم گیاهی خورشت قیمه رنگینک خوراک ماش

 دانلود برنامه

خام گیاه خواری چیست؟

خام گیاهخواری ترکیبی از گیاهخواری و خام خواری است. در این رژیم غذایی همه غذاها با منشاء حیوانی، و همه غذاهای طبخ شده در دمای بالاتر از ۴۸ درجه سانتی‌گراد ( ۱۱۸ فارنهایت) حذف شده‌اند. خام گیاهخواری شامل سبزیجات خام و میوه‌ها، آجیل‌ها و پوره آنها، حبوبات و جوانه‌های گیاهی، دانه‌های گیاهی، روغنهای گیاهی، گیاهان دریایی، رستنی‌ها و میوهای تازه‌است. مدلهای مختلف خام گیاهخواری وجود دارد، که شامل خام میوه خواری، آبمیوه خواری، جوانه خواری می‌شود. گاهی اوقات تعریف خام گیاهخواری به رژیم غذایی با ۷۵ درصد غذاهای خام اطلاق می‌شود.
خام خواری(خام گیاهخواری) تغذیه با مواد خام گیاهی است که طبیعت آن را در برابر اشعه خورشید ساخته و پرداخته و در اختیار بشر قرار داده‌است، بدون این که دخالتی از نظر پختن، حرارت دادن، بو دادن و کنسرو کردن در آن بشود و یا فعل و انفعالات شیمایی در آن انجام گردد تا در نتیجه موجب تغییر حالات فیزیکی یا شیمیایی آن بشود.

خوراکیهای مصرفی خام گیاهخواران:

در این روش تغذیه گوشت و لبنیات و فرآورده‌های آن و تخم مرغ به هیچ نوع و صورتی مصرف نمی‌شود.خام گیاهخواران از مواد محرکه مانند قهوه، چای، الکل، یا سیگار خوداری می‌کنند و آنها را به کار نمی‌برند، غذاهای آن‌ها شامل انواع میوه جات، سبزیجات و یا سالادها، آجیل و خشکبار مانند گردو، پسته، فندق، بادام، کنجد و انواع جوانه‌ها از قبیل جوانه گندم، عدس، ماش، نخود، سویا و مواد قندی نظیر عسل، کشمش، خرما، انجیر و شکر قهوه‌ای و غیره‌است که به صورت خام و طبیعی مصرف می‌نمایند که می‌توان آن‌ها را به صورت غذاهای ترکیبی در آورد و مورد مصرف قرار داد.
دلایل سلامتی
بعضی خام گیاهخواران بر این باورند که پختن غذاها توازن ترکیبی ریز مغذی‌ها را از بین می‌برد. همچنین بر این باورند که در فرآیند پختن غذا، در اثر بر هم کنش حرارت با چربی، پروتئین و کربوهیدراتها ترکیبات شیمیایی خطرناکی ایجاد می‌شود. اغلب، گیاهخواران بر اساس سطح انرژی و چگونگی احساس شان بر این باورند که این رژیم غذایی سالمتر است .

البته باید توجه داشت که تنها نباید به کلمات متکی بود بلکه اگر فردی میخواهد رژیم خوام گیاه خاری را شروع کند باید به منظور مشورت به متخصص تغذیه مراجعه کند.

منابع:

سایت عصر علم

سایت آکا ایران

سایت دکتر علیرضا مستقیمی

نگارش و یکپارچگی:علمی آرتیکل

تبلیغات:

درباره نویسنده

علی پژوهی

علی پژوهی هستم متولد سال 1380 مدیر و تنها نویسنده ی نیونش(البته فعلا)

2 نظر

نظر بدهید

*

code