زندگی نامه

زندگی نامه ی پروفسور حسابی

نوشته شده توسط علی پژوهی

از آن جایی که تمامی ما به نحوی با پروفسور حسابی و خدمات ایشان آشنایی داریم نیونش امروز برای شما زندکی نامه ی این مرد شریف و میهن دوست را گرد آورده است.

امدواریم با مشاهده ی این زندگی نامه زندگی خودمان را بیشتر به زندگی این فرد بزرگوار نزدیک کنیم

زندگی نامه ی پروفسور محمود حسابی:

در پنجم اسفند ماه سال ۱۲۸۱ ه.، در یکی از محله های شهر تهران، کودکی چشم به جهان میگشاید که او را سید محمودمی نامند. او در همان دوران کودکی از سرپرستی پدر محروم می شود و مادر فداکار و فاضلش، در نهایت فقر و محرومیت، او و برادرش را به نیکی تربیت می کند. سید محمود به دلیل علاقه ی بسیار و زحمات مادر در همان دوران کودکی، حافظ قرآن می شود و آن گاه مدارج علمی را یکی پس از دیگری با رتبه ممتاز سپری می کند تا این که در هفده سالگی اولین رتبه کارشناسی خود را در رشته ی ادبیات دریافت می نماید. سپس در طی هفت سال بعد، شش مدرک کارشناسی در رشتههای مهندسی راه و ساختمان عمران)، ریاضیات، ستاره شناسی، زیست شناسی، مهندسی معدن و مهندسی برق و بالاخره دکترای فیزیک را به دست می اورد و این در حالی است که او ۲۵ سال بیشتر ندارد. از آن پس او سالها به تحقیق و بررسی در علم فیزیک مشغول میشود تا این که نظریه ی جدیدی را در علم فیزیک تحت عنوان نظریه ی بی نهایت بودن ، برای اولین بار به جهان عرضه می کند. مشوق و راهنمای اصلی او در طراحی و ارائه ی این نظریه کسی نیست جز آلبرت انیشتین» مشهورترین فیزیکدان جهان

تبلیغات:

 

پروفسور حسابی

 

دکتر سید محمود حسابی، اعتقادی عمیق و انس بسیار با قرآن کریم داشت، به طوری که در جلسات علمی و مذهبی، در ضمن بحث و گفت وگو از آیات قرآن و روایات معصومین (ع) بهره میگرفت و به آنها استدلال میکرد. مثلاً یکی از این جلسات، جلسه ای بود که هر هفته با حضور اساتیدی از حوزه و دانشگاه هم چون استاد شهید مرتضی مطهری (ره) و علامه محمدتقی جعفری (ره)، در منزل ایشان تشکیل میشد.

پروفسور حسابی

دکتر حسابی، مردی خوش رو و کم سخن و استادی با وقار و فروتن بود. ایشان فرزندانش را از کودکی به فراگیری قرآن و انجام واجبات دینی تشویق و ملزم می نمود و از آنان می خواست قرآن را با لهجه فصیح و زیبای عربی و با درک معنای ایات، تلاوت کنند.

این دانشمند فرزانه، علاوه بر ان که دیوان اشعار حافظ و سعدی را از حفظ داشت، بر چهار زبان زنده ی دنیا یعنی عربی، فرانسوی، انگلیسی و آلمانی تسلط داشت و هم چنین در تحقیقات علمی خود، از زبانهای سانسکریت، لاتین، یونانی، پهلوی، آوستایی، ترکی، ایتالیایی و روسی استفاده  میکرد.

پروفسور حسابی در جوانی

پروفسور حسابی در جوانی

دکتر حسابی در جوانی

به خاطر تلاش های خستگی ناپذیر علمی و پژوهشی وی، بزرگ ترین نشان علمی فرانسه به ایشان اعطا شد. هم چنین در سال ۱۳۶۶ هدر ایران از خدمات او به عنوان پدر فیزیک ایران تقدیر و سرانجام در سال ۱۹۹۰ میلادی به عنوان مرد اول علمی جهان برگزیده شد.

دریافت نشان لژیون دونور فرانسه

دریافت  نشان لژیون دونور فرانسه

 

نشان ها و مدال های پروفسور حسابی

نشان ها و مدال های پروفسور حسابی

این دانشمند بزرگ، پس از ۹۰ سال تلاش خالصانه در شهریور ۱۳۷۱ ه. دعوت خدا را لبیک گفت، ولی ایمان محکم و عشق و پشت کار بی نظیر او، همواره الگوی دانش پژوهان و دانش آموزان با ایمان و پرتلاش ماست.

 

پروفسور حسابی در بیمارستان

منبع مطالب:کتاب قران سوم راهنمایی قدیم چاپ ۱۳۹۲

 

تبلیغات:

درباره نویسنده

علی پژوهی

علی پژوهی هستم متولد سال 1380 مدیر و تنها نویسنده ی نیونش(البته فعلا)

نظر بدهید

*

code