دانستنی ها

درمان زخم ها تنها در چند ثانیه

نوشته شده توسط علی پژوهی

تا به حال انگشت یا پای شما زخم شده؟چقدر طول کشیده تا آن خوب شود؟

حداقل زمانی را که میتوان برای خوب شدن زخم ها دانست یک هفته میباشد اما به لطف علم نانو حالا ما میتوانیم زخم ها را تنها در چند ثانیه درمان کنیم.

نانو چسب ژله ای:

متن ساده و کوتاه شده:

یک گروه از موققان فرانسوی توانسته اند  با استفاده از فناوری نانو موفق به ساخت محلولی آبی رنگی بشوند که با انجام تغییراتی به صورت چسب در می آید با مالیدن این چسب به روی زخم. زخم در عرض چند ثانیه بدوه هیچگونه التهاب و عفونت جوش میخورد جالب این جاست که هیچ گونه تغییر شیمیایی صورت نمیگیرد اگر چه از این چسب میتوان برای درمان زخم های کوچگ هم بهره برد اما کاربرد اصلی ان برای زخم های کبد است که به دلیل نرم بودن بخیه نمیخورند و به سختی درمان میشوند اما با استفاده از این روش زخم های کبد درمان شدند بدین ترتیب میتوان از درد کشیدن و مرگ افراد زیادی جلوگیری کرد.

تبلیغات:
تصاویر آزمایش تاثیر نانو چسب بر روی کبد

تصاویر آزمایش تاثیر نانو چسب بر روی کبد

متن اصلی:

یک گروه تحقیقاتی به رهبری لودیک لیبلر از آزمایشگاه مواد مول ات چیمی (Laboratoire Matière Molle et Chimie) و با همکاری پژوهشگران دانشگاه پاریس موفق به ساخت محلول آبی حاوی نانوذرات شدند که قادر است بافت‌های آسیب‌ دیده را ترمیم کند. این محلول که در نهایت به‌ صورت چسب در می‌آید، برای ترمیم زخم‌های موش مورد استفاده قرار گرفته است. این محصول روی زخم مالیده می‌شود و پس از چند ثانیه موجب جوش خوردن زخم می‌شود. این محصول برای درمان بافت‌هایی همچون کبد که معمولاً به سختی جوش می‌خورند، مورد آزمایش قرار گرفته است. یکی از فواید این چسب آن است که می‌توان از آن برای اتصال ادوات پزشکی به قلب در حال تپیش استفاده کرد. از دیگر کاربردهای این چسب در رهاسازی دارو و استحکام بخشیدن به بافت‌ها است. نتایج این پژوهش در قالب مقاله‌ای در نشریه Angewandte Chemie به چاپ رسیده است.
این چسب یک ماده‌ی ژله‌ای حاوی نانوذرات است، که بعد از مالیده شدن به روی زخم، نانوذرات به سرعت وارد عمل شده و شبکه مولکولی زخم را به یکدیگر متصل می‌کنند. این فرآیند کاملاً فیزیکی بوده و نیاز به هیچ واکنش شیمیایی ندارد، بنابراین در مدت چند ثانیه اثر خود را روی زخم نشان می‌دهد. این گروه تحقیقاتی، برای آزمایش بالینی این چسب، آن را روی موش‌های آزمایشگاهی به کار گرفتند که نتایج قابل توجهی به‌دست آمد. این نتایج می‌تواند مسیر تجاری‌سازی این چسب را هموارتر کند.

مراحل ترمیم زخم با استفاده از نانو چسب

مراحل ترمیم زخم با استفاده از نانو چسب

 

در این آزمایش‌ها، محققان روی یک زخم را با این چسب و زخم دیگری را با یک محلول حاوی نانوذرات پوشاندند. نتایج نشان داد که زخم حاوی چسب به سرعت و بدون التهاب و عفونت ترمیم شد.
در تصویر بالا چهار مرحله‌ی مختلف این آزمایش مشاهده می‌شود، تصویر اول، زخم روی پوست را نشان می‌دهد، تصویر دوم اعمال چسب و تصویر سوم محکم نگه‌ داشتن چسب را نمایش می‌دهد. در تصویر چهار همان زخم را چند ثانیه پس از اعمال چسب را نشان می‌دهد.
در آزمایش دیگری محققان از این چسب روی بافت‌های نرم، نظیر ریه و کبد استفاده کردند. این بافت‌ها به دلیل نرم بودن قابل بخیه زدن نیستند. درحال حاضر هیچ چسبی برای بخیه زدن این بافت‌ها وجود ندارد. اما این چسب جدید موفق به ترمیم این بافت‌های نرم شد.

فیلم مربوط:


امیدوارم از این مطلب نهایت لذت و استفاده رو برده باشید

 

 

تبلیغات:

درباره نویسنده

علی پژوهی

علی پژوهی هستم متولد سال 1380 مدیر و تنها نویسنده ی نیونش(البته فعلا)

نظر بدهید

*

code