ریاضی زندگی نامه

مصاحبه با پروفسور فاطمی

نوشته شده توسط علی پژوهی

محمد تقی فاطمی را پدر علوم ریاضی نوین در ایران میدانند. وی در سال ۱۲۸۳ ه.ش در شهر اصفهان دیده به جهان گشود. پس از طی تحصیلات ابتدایی و متوسطه عازم فرانسه شد و پس از نگارش رساله تخصصی استعمال گروهها در هندسه و کسب درجه پروفسوری ریاضیات از دانشسرای عالی پاریس به میهن بازگشت.
در این پست مصاحبه ی یکی از نویسندگان مجله ی ریاضی برهان با پروفسور فاطمی را برایتان به نمایش گذاشته ایم
زندگی نامه(مصاحبه) پروفسور فاطمی:

پروفسور فاطمی

استاد لطفا بفرمایید در چه سالی در کجا متولد شدید؟
پروفسور فاطمی:من در سال ۱۲۸۳ در اصفحان متولد شدم.
پدر شما چه کار میکرد؟
پروفسور فاطمی:آن موقع بی کار بود ولی مدتی در ادارات فرهنگ و اوقاف کار کرده بود.
مادرتان چه کار میکرد؟
ایشان خانه در بود و یک روح مذهبی بسیار قوی داشت او همیشه ما را به رفتار خوب با مردم نصیحت میکرد.
درس خواندن را از چند سالگی و از کجا شروع کردید؟
مدتی معلم سرخانه داشتم که به من عربی و درس های مذهبی یاد میداد.بعد در اصفحان دبیرستان صارمیه باز شد.در نتیجه میرفتم آن جا و دروس علمی را یاد میگرفتم.
از تهران معلم ریاضی برایمان میفرستادند و ما از آن ها استفاده میبردیم.البته در صارمیه ضمن این که درس میخواندم تدریس هم میکردم یعنی کلاس های پایین تر را درس میدادم.گاهی به بعضی دبیرستان های دیگر هم میرفتم و تدریس میکردم.
در چه دبستانی درس خواندید؟
دبستان خارج از منزل نبود معلم سرخانه داشتم.در سیزده-چهارده سالگی با خبر شدم که دبیرستانی به نام صارمیه تاسیس شده رفتم آن جا ادامه ی تحصیل دادم.
در چه رشته ای دیپلم گرفتید؟
رشته ی من علمی بود و در همین رشته امتحان دادم و دیپلم گرفتم.
وقتی به دبیرستان رفتید در کلاس اول نشستید؟
خیر در کلاس بالاتر نشستم تقریبا حدود کلاس ششم دبیرستان بود.
چند سال در دبیرستان درس خواندید؟
آن چه به یادم می آید این است که یکی رو سال بیشتر نبود.
در چه سالی دیپلم گرفتید؟
در سال ۱۳۰۵ یا ۱۳۰۶
چه طور شد که برای ادامه ی تحصیل به پاریس رفتید؟
نمیدانم چه طور شد که داوطلب شرکت در اعزام محصلین ایرانی به خارج شدم.در آن زمان وزارت جنگ میخواست که از محصلین برای اعزام به خارج استفاده کند در نتیجه امتحان گذاشتند و من هم شرکت کردم و نمره ی اول شدم.
هدف این بود که برویم در خارج آموزش ببینیم و تنها برای وزارت جنگ کار کنیم.اما بعدا موافقت کردند که ضمن آن کار من در علوم ریاضی هم که علاقه داشتم به تحصیل بپردازم.
چند سال در فرانسه بودید؟
شش سال از سال ۱۳۰۶ تا سال ۱۳۱۲
در فرانسه در چه رشته ای درس خواندید و چه مدرگی به شما دادند؟
در رشته ی روش تدریس علوم ریاضی درس خواندم و مدرکی هم که به من دادند درجه ی آگرژه در ریاضی بود. این همان چیزی است که اینجا به آن پروفسور آگرژه میگویند.
مقداری از نحوه ی درس خواندنتان را بفرمایید.
تقریبا تمام وقتم صرف مطالعه میشد و خیلی بیشتر از همکلاسی هایم به حل مسائل میپرداختم که همه را عماقا و با حوصله ی زیاد مخصوصا ریاضیات را با دقت به پایان میرساندم و هیچ مسئله ای تمام نکرده نمیگذاشتم.در فیزیک هم خیلی دقیق بودم.
استادان شما در چه سطحی بودند؟
معلمین ما عموما استادان درجه یک بودند

تبلیغات:

پروفسور فاطمی

چه سالی به ایران مراجعت کردین؟
در سال ۱۳۱۲ شمسی به ایران برگشتم و ابتدا مرا به دبیرستان نظام معرفی کردند تا در آن جا تدریس کنم ولی در ضمن آن کار مشغول تدریس در دانشسرای عالی هم شدم.
چگونه در دانشسرای عالی مشغول تدریس شدید؟
در آن زمان که من برگشتم دکتر صدیق اعلم-که رئیس دانشسرای عالی بود-که یک آدمی]استاد فاطمی[ تحصیل کرده در ریاضیات از خارج برگشته و میتواند مفید باشد و قبل از آن هم از طرف استادان فرانسه مرا به یکی از معلمان روسی (کوک بتلیانس) که در ایران بود معرفی کرده و گفته بودند که فلانی میتواند در علوم و ریاضیات با شما کار کند.با این توصیه ها بود که رسما وارد کار شدم و به تدریس ریاضیات در دانشسرای عالی پرداختم.
پس از مراجعت از پاریس بیشتر در دانشگاه تدریس میکردید یا در دبیرستان؟
قبل از اعزام تنها در دبیرستان صارمیه اصفهان تدریس میکردم ولی بعد مراجعت از پاریس تنها در دانشگاه تدریس میکردم.
چه دروسی را در دانشگاه تدریس میکردید؟
اسمش کرسی مکانیک استدلالی بود ولی به طور عملی و رسمی خیلی دروس را تدریس میکردم.
در چه دانشگاه هایی تدریس میکردید؟
از سال ۱۳۱۲ تا سال ۱۳۵۷ که انقلاب پیروز شد-یعنی حدود ۴۵ سال-در دانشگاه های تربیت معلم تهران و مشهد تدریس میکردمبعد از آن به علت کسالتی که آمد تقریبا خانه نشین شدم. تقریبا که نه تحقیقا خانه نشین شدم و گه گاهی هم مجبورم به معالجه بپردازم.
چه سالی ازدواج کردید چند فرزند دارید چه کار میکنند؟
سال ۱۳۱۴ ازدواج کردم و شش فرزند دارم سه پسر و سه دختر چهار تا از فرزندانم خارج هستن و دو تای آنان این جا.یکی از آنان دکترای دارو سازی گرفته یکی از آن ها مهندس است و یکی هم دکترای امور فضایی دارد که در سازمان آمریکایی ((ناسا)) کار میکند. دختر هایم هم تحصیل کرده اند ولی در کار تدریس نیستند کار های دیگری انجام میدهند.

پروفسور فاطمی
شنیده ایم در حال حاضر بیشتر در حال عبادت هستید؟
عبادت؟ خیر. موقع نماز نماز میخوانم نمیشود به آن عبادت گفت.

به حرم اما رضا(ع) هم نمیروید؟
این که بتوانم مشرف شوم بدبختانه به این آسانی ها سعادت نصیبم نمیشود. از همین جه به گلدسته ها نگاه میکنم و سلام میکنم.
استاد روز ها چه میکنند؟
همسر استاد:ایشان قبل از اذان صبح بیدار میشوند. آن وقت مقدمات عباداتشان را فراهم میکنند وضو میگیرند و نماز شبشان را میخوانند بعد که اذان صبح گفته میشود نماز صبح را میخوانند و مشغول دعا میشوند . بعد از خواندن دعا یک مقدار دور و بر اتاق راه میروند و یک نرمش سبک میکنند و میروند صبحانه را آماده میکنند و سپس مرا صدا میزنند. بعد از صرف صبحانه یک مقدار مینشینند سپس میروند وضو میگیرند و آماده ی استراحت میشوند بقیه روز هم به همین صورت یا در حال عبادت هستند یا در حال استراحت و همیشه به هنگام استراحت باید وضو داشته باشند.

شش ماه پیش حال استاد به هم خورد و خیلی سخت بیمار شدند. البته الحمدالله الان بهتر هستند ولی خیلی نمیتوانند کار کنند.
شنیده ایم ایشان از خادمان افتخاری حرم حضرت رضا(ع) هستند آیا در حال حاضر هم به حرم میروند یا خیر؟
قبلا که حال ایشان خوب بود روز های چهارشنبه به حرم میرفتند و کشیک میدادند و حرم را جارو میکردند. ایشان از خدام افتخاری حضرت رضا (ع) هستند و میگویند:خدمت به اما رضا(ع) از افتخارات من است.
ایشان لباس مخصوص خدامی هم دارند که میپوشیدند و میرفتند آن حا ولی چند ماهی هست که ایشان نمیتوانند از خانه بیرون بروند در نتیجه گوشه ی پنجره می ایستند و از همین جا زیارت میکنند شبها قبل از این که بخوابند می آیند می ایستند و با اما رضا(ع) حرف هایشان را میزنند من نمیدانم به امام چه میگویند ولی ایشان اساسا در مشهد مانده است تا در کنار آقا اما رضا(ع) باشند ارادت خاصی به آقا دارند بعد از صحبت کردن با امام میروند می میخوابند.
استاد فاطمی در ریاضیات چه تحقیقاتی داشته اید؟
بیشتر تلاش بنده بر یافتن تدریس علوم متمرکز بود که خیلی مفید واقع شد و خیلی از دانشجویان از آن استفاده کردند و روش های ما را به کار بردند.
در مجموعه چند کتاب تالیف کردید؟
برای دوره های مختلف دبستان و دبیرستان کتاب های متعددی نوشتم. یعنی چند دوره ریاضیات برای مدارس تالیف کردم که یکی دو دوره ی آن با همکاری آقا ی بیرشک و چند تن دیگر از دوستان و فکر میکنم ۲۶ جلد بود.یک کتاب هم در زمینه ی روش تدریس نوشتم. در دانشگاه هم دو سه کتاب در رابطه با کرسی استادی خودم یعنی مکانیک استدلالی تهیه کردم.
ریاضیات را به چه روشی تدریس میکردید؟
روش من این بود که مطالب را به قدری که میسر بود خوب توضیح میدادم.
از نظر شما ریاضی درس سختی است یا خیر؟
اگر به زور بخواهند هر درسی را درس بدهند مشکل است ولی اگر با تشویق باشد سخت نیست و بر عکس آن آسان است.

لوح تقدیر پروفسور فاطمی
اگر با هعمین تجربه ی فعلی جوان میشدید چه کار میکردید؟
در زمینه ی علمی باز هم به دنبال ریاضیات میرفتم. من به ریاضیات خیلی علاقه مند هستم. اما در برخورد با زندگی مردم و انجام وظایف سعی میکنم که هر کاری را خوب انجام دهم . خوش اخلاق و خوش رفتار باشم. طوری که هر کسی که میخواهد در مورد من قضاوت کند لااقل بگوید انسان خوبی است. یعنی به خوبی شهرت پیدا کنم نه به زشتی.
چه پیامی برای نسل جوان دارید؟
جوانان باید کار هایشان را با کمال علاقه انجام دهند. آنچه میتواننند کار هایشان را خوب انجام دهند و با علاقه ی زیاد به کار هایشان نگاه کنند خودشان با علاقه انجام دهند و سعی کنند و سعی کنند دیگران هم از روی کمال علاقه انجام دهند
به پاس این همه خدمت چه توقع و انتظاری دارید؟
التماسم از امام رضا(ع) این است که امر بدهد جنازه ی مرا در جوار مرقد مطهرش به خاک بسپارند.
خوب تمام شد امیدوارم لذت برده باشید
دانلود صوت مصاحبه:دانلود
منبع مطالب و تصاویر:مجله ی ریاضی برهان شماره ی ۱۰ سال ۱۳۷۶

مجله ی ریاضی برهان

مجله ی ریاضی برهان شماره ی ۱۰ سال ۱۳۷۶

موفق باشید

تبلیغات:

درباره نویسنده

علی پژوهی

علی پژوهی هستم متولد سال 1380 مدیر و تنها نویسنده ی نیونش(البته فعلا)

نظر بدهید

*

code