پزشکی دانستنی ها

خوردنی های ممنوعه

نوشته شده توسط علی پژوهی

شاید شما هم داستان جالب خوردن گوجه فرنگی را شنیده باشید این داستان به موقعی بر میگردد که مردم فکر میکردند گوجه فرنگی هم مانند برگ آن سمی هست و از فواید آن بی اطلاع بودند تا این که روزی مردی برای این که ثابت کند گوجه فرنگی سمی نیست در ملع عام حدود دو صندوق گوجه فرنگی را میخورد و این فرضیه ثابت میشود(این داستان واقعی است)

اما چیز هایی در گیاهان خوردنی هستند که دارای سمومی میباشند و خوردن آن ها به هیچ وجه توصیه نمیشود

در ادامه به جزییات این موضوع اشاره میکنیم

تبلیغات:

خوردنی های ممنوعه:

۱-برگ ریواس

برگ ریواس

برگ ریواس

ساقه ترش‌مزه و مفید ریواس خواصی جدا از برگ آن دارد و از آن در تهیه غذاهای گوناگون استفاده می‌شود. اگر‌چه می‌توان این ساقه را خام‌خواری کرد اما برگ‌های آن مسموم‌کننده هستند. دو ترکیب به نام اکسالیت و آنتراکوینون گلیکوسید در برگ‌های ریواس یافت شده که به بدن آسیب می‌رسانند.

۲-برگ گوجه فرنگی

برگ گوجه فرنگی

برگ گوجه فرنگی

حتما شنیده‌اید که پوست گوجه فرنگی هضم نمی‌شود اما خوردن آن ایرادی ندارد و می‌توانید گوجه فرنگی را با پوست میل کنید. با وجود این اگر کسی هوس خوردن پوست این صیفی را کرد باید بداند که دانشمندان در‌یافته‌اند ماده‌ای شیمیایی به نام گلیکوالکالید در برگ‌های گوجه فرنگی وجود دارد که مصرف آن می‌تواند باعث معده درد و بروز اختلالات عصبی شود.

۳-دانه‌های سیب

دانه‌های سیب

دانه‌های سیب

بعضی‌ها بعد از خوردن سیب دانه‌های آن را هم می‌جوند . آمیگدالین ماده‌ای است سمی‌ که در دانه‌های سیب یافت شده و رسیدن مقادیر زیاد آن به بدن مشکل‌ساز است.

۴-مغز هلو

 

مغز هلو

مغز هلو

۸۸ میلی‌گرم سیانید! وجود این مقدار سیانید در مغز این میوه کمی‌ عجیب است. هسته ترک نخورده هلو، معده درد ایجاد می‌کند و خوردن هسته‌های ترک‌خورده آن هم سلامت عمومی ‌شما را تهدید می‌کند.

۵-هسته گیلاس

 

هسته گیلاس

هسته گیلاس

اسید پروسیک موجود در مغز هسته گیلاس نیز به بدن آسیب می‌رساند.

۶-سیب‌زمینی سبز شده

 

سیب‌زمینی سبز شده

سیب‌زمینی سبز شده

وجود مقدار زیادی از ماده‌ای به نام سولانین دلیل سبزشدن سیب‌زمینی است. این ماده که سمی است می‌تواند روی سیستم مرکزی اعصاب تاثیر بگذارد. بنابراین سیب‌زمینی سبز شده را به هیچ شکلی مصرف نکنید

آدرس مطلب به انگلیسی:آدرس

منبع:ایمیل ارسالی( در صورت دانستن منبع اصلی حتما به ما خبر بدید)

تبلیغات:

درباره نویسنده

علی پژوهی

علی پژوهی هستم متولد سال 1380 مدیر و تنها نویسنده ی نیونش(البته فعلا)

یک نظر

نظر بدهید

*

code