دانستنی ها

به راستی مکتشف برق که بود؟

نوشته شده توسط علی پژوهی

معمولا اگر از مردم عادی سوال کنید که برق را چه کسی کشف کرد، سریع جواب می دهند : ادیسون! حتی در کتاب های دوره ابتدایی هم ادیسون را به عنوان کاشف مطلق برق معرفی می کنند حال آنکه اگر کمی مطاله و تحقیق داشته باشیم خواهیم دریافت که ادیسون تنها لامپ را اختراع کرد و چون در ذهن مردم روشنایی مهمترین دست آورد برق بود ، کاشف برق را به آقای ادیسون نسبت می دهند. ولی اگر واقع بینانه به تاریخ نگاه کنیم خواهیم دریافت که مخترع برق کسی نیست جز مایکل فارادی در ادامه به جزییات این موضوع می پردازیم

البته قبل از وی نیز تعدادی از دانشمندان به مسئله ی برق توجه داشتند و حتی آزمایشاتی انجام داده بودند ولی کسی که توانست تحولی عظیم در مسئله ی برق و الکتریسته ایجاد نماید، مایکل فاردای بود و مخترع الکتریسته است ، حتی در کتوب فیزیک و سایت های مربوط به این موضوع ، به تاثیر فوق العاده ی وی در موضوع الکتریسته اذعان نموده اند.

مایکل فارادی

مایکل فارادی

ادیسون ( ۱۹۳۱-۱۸۴۸ ) مخترع آمریکایی ، زمانی متولد شد که حدود نیم قرن از اختراع «پیل الکتریکی» می گذشت و مهندسان کشورهای اروپایی در حال تکمیل ساختمان ژنراتورهای برق بودند.

تبلیغات:
ادیسون در کودکی

ادیسون در کودکی

 

 

از آنجا که روشنایی همواره یکی از مهمترین خواسته ها و نیازهای بشر بوده است با اختراع باطری ، دانشمندان زیادی به فکر استفاده از برق برای ایجاد روشنایی افتادند . همفری دیوی- دانشمند انگلیسی – نخستین کسی بود که توانست در سال ۱۸۱۳ اولین چراغ برق را ، با استفاده از دو میله زغالی که بین آنها جریان برق می گذشت ، اختراع کند . سالها از این چراغ برای روشنایی خیابانها و میادین برخی کشورهای اروپایی و نیز برای فانوس های دریایی استفاده می شد . این نوع لامپ مصرف بالایی داشت و چندان مقرون به صرفه نبود . توماس ادیسون در ۲۱ اکتبر ۱۸۷۹ موفق به اختراع لامپ خلاء رشته ای ( لامپ های معمولی ) گردید . این لامپ نسبتا” ارزان و با دوام بود و به سرعت در تمام آمریکا و اروپا و سپس دیگر مناطق جهان مورد استفاده قرار گرفت.

لامپ توماس ادیسون

لامپ توماس ادیسون

 

ادیسون در طول عمر خود بیش از ۱۲۰۰ اختراع به ثبت رسانید که مهمترین و مشهورترین آنها اختراع « لامپ برق » می باشد .

خوب این مقاله مربوط به این بود که چه کسی برق رو کشف کرده و من نخواستم خیلی درباره ی این دو دانشمند توضیح داده بشه زندگی نامه ی کامل مایکل فارادی رو به زودی میذارم

امیدوارم شما به درست شدن این اصطلاح غلط کمک کنید من که مطمئنم هر وقت کسی از ادیسون به عنوان مکتشف برق استفاده میکنه تن فارادی تو گور میلرزه مخصوصا وقتی کسی میگه “ایول به ادیسون خدا از سر تقصیراتش بگذره چه خدمتی به بشر کرد”

موفق و موید باشید

منبع مطلب: وبلاگ goroh3

 

تبلیغات:

درباره نویسنده

علی پژوهی

علی پژوهی هستم متولد سال 1380 مدیر و تنها نویسنده ی نیونش(البته فعلا)

یک نظر

نظر بدهید

*

code