دانستنی ها شگفتی

نکاتی جالب درباره ی صدای مورچه

نوشته شده توسط علی پژوهی

 

مورچه

 

تبلیغات:

دکتر Robert Hickling سالهای زیادی حشرات را تحت نظر گرفت و صدای که از آنها صادر می شود را ضبط کرد. و این امر هنگامی آشکار شد که صدای مورچه را ضبط کرد و نتیجه این بود که رد مورچه را در زمینهای کشاورزی از طریق صدایش می‌توان پیدا کرد و چیزی که باعث حیرت این دانشمند شد این بود که نوع صداهایی که یک مورچه نسبت مورچه ای دیگر وقتی نسبت به مکان و موقعیت مورچه‌ها فرق می‌کرد.

در این جهان ۱۲ هزار گونه مورچه وجود دارد و تعداد مورچه ها نسبت به تعداد انسانها چند برابر می باشد. به همین دلیل دانشمندان در حیرتند در برابر این همه تنوع در صدا و گونه های موجود در مورچه ها چگونه به یک نتیجه هدفمند برسند.

او توانست که صدای چند نوع مورچه را ضبط کند و این پژوهشها در سال ۲۰۰۶ در مجله Journal Of Sound and Vibration  به چاپ رسید و این اولین بار بود که انسان صدای واقعی مورچه را می‌شنید.

این دانشمند پژوهشها و تحقیقات زیادی را در این زمینه منتشر کرد و مهمترین آنها در مورد نحوه ارتباط مورچه‌ها با یکدیگر است که در مجله The Journal of the Acoustical Society of America با عنوان Analysis of Acoustic communication by ants به چاپ رسید و نتیجه این پژوهشها این بود که مورچه از لحاظ شنوایی بر ما انسانها برتری دارد.

دانشمندان می‌گویند که مورچه از طریق شاخکهای حسی خود می‌تواند پیامهای صوتی را دریافت کند. مورچه صدای دریافتی را به صورتی خالص دریافت می‌کند زیرا که این شاخکها مانند دستگاههای پیشرفته صوتی, صدا را رتوش کرده و بدون هیچ صدای اضافی تحویل می‌گیرد و این امکان پیشرفته‌ای در زمینه ارتباطات می‌باشد که دانشمندان از آن غافل بودند و تازه در سالهای اخیر به حقیقت آن پی ببرند.

ولی قرآن کریم به این موضوع اشاره کرده و ما را در جریان این امر قرار داده که مورچه سخن می‌گوید:

خداوند می‌فرماید:

«آنگاه که به وادی مورچگان رسیدند, مورچه‌ای گفت: ای مورچگان به خانه‌هایتان داخل شوید مبادا سلیمان و سپاهش بدون توجه شما را پایمال کنند.»

(سوره نمل, آیه ۱۸)

در این آیه, به وجود زبانی که مورچگان با هم سخن می‌گویند, صریحاً اشاره شده است و خداوند بزرگ این نیرو را به حضرت سلیمان داده تا بتواند این زبان را بفهمد و درک کند.

امروزه دانشمندان در سعی و تلاشند صداهایی که مورچه از خود صادر می کند را بفهمند ولی آنها بعد از سالها پژوهش طولانی مدت توانستند فقط چهارنوع از این صداها را تشخیص بدهند.

مورچه در هنگام احساس, صدایی که مخصوص به احساس خطر کردن را نشان می‌دهد از خود صادر می کند در همین حین مورچه‌ها این نوع صدا را به همه دوستانشان می‌فرستند و آنها این صدا را می‌شنوند و در مقابل آن عکس‌العمل نشان می‌دهند.

مورچه

دانشمندان تأکید دارند که مورچه‌ها به انسانها شباهت دارند. به این ترتیب که مورچه کارهایش را به طور منظم انجام می‌دهد. هنگام کار کردن با همدیگر صحبت می‌کنند. بعضی از مورچه کار جمع آوری غذا را انجام می دهند و بعضی دیگر مسیر رفت و آمد را تنظیم می‌کنند.

همه این کارها را با اصوات خاصی که نوع امر کردن, یاد دادن و … می‌باشد صادر می‌کند و دیگر مورچه‌ها نسبت به این صداها عکس‌العمل نشان می‌دهند.

مورچه

 

قیافه ی واقعی مورچه

قیافه ی واقعی مورچه

هنگامی که مورجه‌ای از طرف دشمن مورد حمله قرار می‌گیرد, صدای وحشتناک از خود صادر می‌کند. این صدا کاملاً ناشناس بوده و به صدای جنگ میان انسانها شباهت دارد. این صدا را برای ترساندن دشمن از خود درمی‌آورد.

Phil Devries به این نتیجه رسید که حشرات, ارتعاشات صوتی ضعیفی را از خود صادر می‌کنند که فقط مورچه می‌تواند آن را تشخیص بدهد. به این منوال که مورچه حشراتی که ماده ای شیرین از خود ترشح می‌کنند را دوست دارد. حشرات در هنگام این کار ارتعاشات صوتی خاصی را از پراکنده می‌کنند که مورچه آن را دریافت کرده و به سوی روزی خود روان می‌شود.

در پایان ارتعاشات صوتی تنها وسیله برای ارتباط حشرات با یکدیگر است و به این منظور است که خداوند فرموده:

«و هیچ موجودی نیست مگر اینکه به ستایش او تسبیح می گوید. ولی شما تسبیحشان را نمی فهمید، به راستی که او بردبار و آمرزنده است.»

(سوره اسراء, آیه ۴۴)

Robert Hickling می گوید که مورچه تحت تأثیر صداهای انسانی قرار نمی‌گیرد ولی اگر ارتعاشات صوتی مناسب را به سمت مورچه ارسال کنیم, نسبت به آن عکس‌العمل نشان می‌دهد و این به معنی وجود زبان خاص در میان مورچگان است که فقط خودشان آن را درک می‌کنند دقیقاً مثل انسان. در اینجاست که به گفته خداوند می‌رسیم که می‌فرماید:

«و هیچ جنبده ای در زمین و هیچ پرنده ای که با دو بال خویش پرواز می کند نیست مگر اینکه آنها گروههایی مانند شما هستند. ما در این کتاب از توضیح چیزی فروگذار نکرده ایم. آنگاه همه به سوی پروردگارشان محشور می گردند..»

(سوره انعام, آیه ۳۸)

مورچه

حالا به این نتیجه می‌رسیم که قرآن و علم با هم هماهنگی و تطابق دارد و می‌تواند دلیل خوبی برای کسانی که به این موضوع شک داشتند, باشد.

ارتباط شیمیایی در میان مورچه‌ها

دنیای مورچه معروف است به زبانی که توسط آن با هم ارتباط برقرار می‌کنند و آن از طریق ارتباط شیمیایی که مورچه از خود بروز می‌دهد, در نهایت این ارتباط نشان‌دهنده برتری مورچه بر انسان در این زمینه می‌باشد.

در یکی از پژوهشهای محققان در دنیای مورچه‌ها یک موضوع توجه مرا به خود جلب کرد و آن اینکه مورچه می‌تواند از طریق رایحه با دیگر مورچه‌ها ارتباط برقرار کند.

و ما هنوز به یک نتیجه قطعی در این زمینه نرسیده ایم که آیا مورچه از طریق رایحه یا یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند یا از طریق ارتعاشات صوتی, که آن هم از یک یا دو تحقیق یا پژوهش کافی نیست.

و می‌دانیم که هر تحقیقی باید از یک جایی شروع پیدا کند و به جایی ختم شود. دانشمندی که صدای مورچه را ضبط کرده بود ۲۰ سال برروی این پژوهش کار کرده و هنوز به یک نتیجه واضحی نرسیده است.

تمامی سعی من در این مقاله این است که هر آنچه که با قرآن هماهنگ و مطابق باشد حق است و هر آنچه که با قرآن تضاد دارد باطل است.

بسیاری از نظریه‌های علمی همچنان یک نظریه باقیمانده مانده است ولی با آنچه که در قرآن آمده است تطابق دارد و به همین علت باید به یاد آوریم که این آیه کریم حاوی همان معنا می‌باشد و همانا قرآن و سنت, پایه و بنیان اصلی علم است که به آن تکیه می‌کنیم به همین منظور باید در مورد این آیه که خداوند فرموده “مورچه‌گفت” و  آیا مورچه واقعا سخن گفت آن چنان که در تفسیرات آمده است؟ فقط خدا می‌داند.

صدای مورچه هنگام حمله:

[aparat id=”tdIUp”]

در پایان, عزیزان من بعد از دقت و تأمل در این حقایق چیزی نداریم جز اینکه خدا را سپاس گوییم.

موفق باشید

منبع:سایت kaheel7

تبلیغات:

درباره نویسنده

علی پژوهی

علی پژوهی هستم متولد سال 1380 مدیر و تنها نویسنده ی نیونش(البته فعلا)

12 نظر

 • از یه کلمه “مورچه گفت” به کشف فراصوت رسیدن خیلی مسخره است
  اینکه شما مذهبی ها همیشه زور میزنید که دین رو هم سو با علم نشون بدید مسخره ترین تلاشیه که سالها در تاریخ تکرار شده
  واقعا ادم نمیدونه بخنده یا گریه کنه که شماها از صب تا شب بزرگترین مانع علم رو،کاشف معرفی میکنید

  • بله این از معجزات قرآنه. فقط به صورت غیر مستقیم به موضوع پرداخته. اگر قرار بود که درباره ی موضوعات علمی به طور مستقیم حرف بزنه دو تا اتفاق می افتاد :
   ۱. کسی ایمان نمی آورد.
   ۲. قرآن خیلی قطور و کت و کلفت می شد.
   حتی بعضی جا ها خیلی مستقیم و واضح به مباحث علمی میپردازه. مثلا در آیات دوازده تا چهارده سوره ی مومنون خیلی واضح و دقیق مراحل شکل گیری اندام و استخوان ها در شکم مادر رو توضیح می ده. اون هم در هزار و چهار صد سال پیش! و یا اینکه در صحیفه ی سجادیه به منشا وبا اشاره می کنه. به لطف همون آیه هم بود که دانشمند خارجی تحقیق می کنه و می بینه بله درسته. ایشون اول که درباره ی وبا تحقیق می کردن نتونستن منشا اصلیشو پیدا کنن و نا امید می شن. فقط چون با مسلمونا در ارتباط بود با صحیفه ی سجادیه آشنا شد و با خوندنش فهمید که بیماری وبا در آب های گل آلود و کثیف رشد می کنه. اگر هم خواستید خودتون برین بخونید.تو دعای بیست و هفتم قطعه ی دوازده نوشته. بار خدایا آب آشامیدنی آنان را به وبا مخلوط کن…
   بعد شما گفتی که دین مانع علم که خیلی حرف چرندی هم هست. در همین قرآن خودمون بار ها و بارها به ارزش علم اشاره شده. بار ها و بار ها هم شنیدیم که پیامبر گفتن اگر لازم شد برای آموختن علم از اینجا تا چین که کیلومتر ها فاصله داره برین. همین به ارزش علم اشاره می کنه. ولی بعضی ها نمی خوان این حرفا رو بشنون.
   خلاصه ی حرف این که در قرآن به موضوعاتی اشاره شده که تازگی دانشمندان متوجه شدن. فقط به صورت غیر مستقیم بوده و اینکه دین اسلام به هیچ وجه مقابل علم نبوده. اینم یادتون نره. حقیقت هیچ وقت قابل انکار نیست و شما هر چقدر هم تلاش کنی نمی تونی اونو از بین ببری.

  • ببین در حدی نیستی تا بفهمی علم چیه یا دین چیه.

   پس لطفا تا کسی ازت چیزی نخواسته حرف نزن.

   ثانیا این همه آدم دروغ میگن تو راست میگی. نکنه اینطوریاس.

   • لطفا به جای اینکه الکی آدم و تحقیر کنین یک دلیل عاقلانه و منطقی بیارین که ثابت کنه دین اسلام با علم هیچ ربطی نداره و مخالف علمه. بعدشم اگر همه یه حرفی بزنن و من مخالفشو بگم دلیل بر این نیست که اشتباه باشه.

 • در ضمن ، یک چیز دیگه. محمد جان ، وقتی نمی تونی ثابت کنی که اسلام با علم مشکل داره و هیچ ربطی به علم نداره لطفا نظر بی خود نده؟ باشه؟

 • باسلام.علم ودین هرگزدومقوله جدانبودند-نیستندونخواهندبودوالان کتاب قرآن کتابی هست که آمریکایی هادارن ازریزبه ریزنکاتش الگومیگیرن

نظر بدهید

*

code